Adaptacja projektu domu. Dlaczego konieczne są zmiany w projekcie?

Na czym polega adaptacja projektu? Kiedy należy ją wykonać? Jakie zmiany w projekcie są wymagane, a o których może zdecydować osoba budująca dom?
Aby wybudować dom konieczny jest nam projekt budowlany, którego najistotniejszą częścią jest opracowanie architektoniczne. To możemy zamówić u architekta bądź wybrać z tysięcy dostępnych katalogowych projektów. Łącznie z projektem zagospodarowania działki i wymaganymi opiniami, stanowić on będzie kompletny projekt budowlany.

Adaptacja projektu domu

– Projekty gotowe to atrakcyjna alternatywa dla droższych projektów indywidualnych. Trzeba jednak pamiętać, że projektowane są one na standardowe warunki terenu i klimatu, dlatego każdorazowo należy dostosować je do konkretnych warunków działki, na której planujemy je wybudowaćpodpowiada ekspert portalu www.Moj.Dom.pl, skupiającego społeczność ludzi budujących domy według gotowych projektów.
Adaptacja projektu polega właśnie na dostosowaniu gotowej dokumentacji do warunków zabudowy, wystawionych przez gminę bądź miejscowego planu zagospodarowania. Architekt adaptujący opracowuje również nowe rozwiązania dotyczące posadowienia budynku, uwzględniając naturalne warunki działki i strefy klimatycznej.

– Architekt bierze pod uwagę szereg czynników, m.in. poziom występowania gruntów nośnych, poziom występowania wody gruntowej w różnych porach roku, głębokość przemarzania gruntu, a także fundamenty sąsiednich budynków, szczególnie, gdy nowy dom usytuowany jest bezpośrednio przy istniejącej już zabudowie – zaznacza ekspert portalu społecznościowego.

Kolejnym krokiem przy adaptacji jest wykonanie projektu zagospodarowania działki, który stanowi integralną część projektu budowlanego, czyli wpisanie projektu domu w istniejącą infrastrukturę.adaptacja projektu domu

Adaptacja projektu – zmiany nie tylko obowiązkowe

Warto wiedzieć, że na etapie adaptacji możemy wprowadzić zmiany nie tylko wymagane prawem, ale dostosowujące projekt do potrzeb i oczekiwań naszej rodziny. Najpopularniejsze zmiany wprowadzane w gotowych projektach dotyczą:

  • użycia innych materiałów konstrukcyjnych w stropach i ścianach oraz innych materiałów izolacyjnych i wykończeniowych
  • przesunięcia przewodów kominowych, lokalizacji, wielkości czy kształtu i rodzaju okien czy drzwi
  • przesunięcia lub likwidacji ścian działowych
  • wysokości ścianki kolankowej na poddaszu
  • funkcji pomieszczeń
  • likwidacji lub doprojektowania garażu, balkonów, ganku, ogrodu zimowego itp.
  • podpiwniczenia (całkowitego lub częściowego)

Nasi użytkownicy chętnie dzielą się zdjęciami z budowy domów według projektów gotowych, wskazując zmiany, które wprowadzili na etapie adaptacji. Zdjęcia z budowy to hit naszego serwisu – zaznacza ekspert Moj.DOM.plPrzeprojektowana kuchnia, dodana kotłownia czy dodatkowy pokój na parterze – często zmiany przeprowadzone przez jednego inwestora, stają się inspiracją dla innej rodziny. Dom budujemy zwykle raz w życiu – doświadczenia innych osób mogą okazać się zatem bezcenne – dodaje.

Dzięki zmianom katalogowe projekty stają się „powtarzalne” tylko w teorii. Wystarczy zmienić materiały elewacyjne, by dom nabrał zupełnie innego wyrazu czy stylu – z klasycznego dworku przeobraził się w dom nowoczesny.

– Trzeba tylko pamiętać, że projekty domów objęte są prawem autorskim, więc zmiany wymagają zgody projektanta. Te najczęściej wprowadzane od razu znajdują się na wykazie dodawanym przy zakupie projektu – wyjaśnia ekspert Moj.DOM.pl.

Autorzy zastrzegają jednak, że zmiany nie mogą znacząco wpływać na proporcje budynku czy ich izolacyjność.

– Materiały mogą być zmienione pod warunkiem, że nowe spełniać będą te same normy cieplne i wytrzymałościowe, zmiana wysokości ścianki kolankowej – najczęściej wprowadzana w domach z poddaszem – nie zamieni uroczego projektu dworku na dom piętrowypodsumowuje ekspert Moj.DOM.pl.

Więcej ciekawych oraz praktycznych porad znajdziecie na Pracownia-projekty.dom.pl

Artykuł sponsorowany.


Opublikowano

w

Tagi: