Co musisz wiedzieć o oczyszczaczach powietrza?

oczyszczacz powietrzaMieszkanie w strych budynkach, przy drodze lub w dużym mieście wiąże się z oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem. Wdychając zanieczyszczenia możemy się narażać na poważne problemy zdrowotne. Jednym ze sposobów na uniknięcie tego i w zamian możliwością oddychania świeżym powietrzem są oczyszczacze powietrza. Jak one działają i jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Zasada działania sprzętu nie jest skomplikowana. Oczyszczacz ma za zadanie filtrować powietrze i usuwać z niego zanieczyszczenia. Podstawowy oczyszczacz po włączeniu zasysa powietrze z pomieszczenia i przepuszcza je przez określone filtry. Ich ilość i jakość zależy indywidualnie od rodzaju urządzenia. Najczęściej stosowane są minimum trzy filtry: HEPA, węglowy i wstępny. Bardziej rozbudowane modele wzbogacone są o jonizator, lampę UV lub nawilżacz powietrza.

Skuteczność urządzenia w dużej mierze zależy zarówno od tego jaki oczyszczacz powietrza wybierzesz oraz gdzie go ustawisz. Sprzęt najlepiej ustawić w okolicy okna i w miarę blisko środka wnętrza. Co ważne, wlot powietrza nie może być przysłonięty firaną lub zasłoną, a drzwi do pomieszczenia najlepiej zamknąć.

Co robi oczyszczacz powietrza?

Urządzenie usuwa przede wszystkim smog, bakterie, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Znikną też cząsteczki kurzu, roztocza a także włosy czy sierść. Dobry oczyszczacz skutecznie wyłapuje z powietrza bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Jego działanie z pewnością docenią alergicy.

Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Jest wiele parametrów, którymi różnią się modele oczyszczacz powietrza. Jaki więc model najlepiej wybrać?

Najważniejszym parametrem na który trzeba zwrócić uwagę jest jego wydajność. Producenci określają tym mianem ilość powietrza, jaką sprzęt przefiltruje przez godzinę. Powinno się wziąć pod uwagę rozmiar każdego pomieszczenia. W naprawdę dużych domach może się okazać, że przyda się więcej niż jedno urządzenie. Równie ważne co wydajność są technologie użyte w sprzęcie i sposoby filtracji zanieczyszczonego powietrza, a także posiadanie takich funkcji jak nawilżanie czy jonizacja.

Zastanawiając się, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, warto zastanowić się nad praktycznymi aspektami urządzenia. Znaczenie ma na przykład poziom hałasu, czy trudność obsługi. Zaawansowane modele często są maksymalnie zautomatyzowane, dzięki czemu urządzenia samodzielnie ustawią parametry konieczne do skutecznego oczyszczenia powietrza. Podczas zakupów trzeba dopasować model do swoich potrzeb i metrażu, jest to jednak przydatny zakup, poprawiający nasze zdrowie.


Opublikowano

w