Co ogrzewać?

pies przy grzejnikuJako Ogrzewanie konwencjonalne uważamy wszystkim znane umieszczane na ścienne grzejniki, elektryczne oraz wodne. A ogrzewanie podłogowe rozumiemy grzejniki wewnątrz podłogowe. Porównując obydwa systemy ogrzewania trzeba opisać jak działa zwykły grzejnik. Wewnątrz grzejnika krąży ciecz, która najczęściej jest woda powoduje nagrzanie powietrza wokół grzejnika. Podstawowe prawa fizyki mówią ze ogrzane powietrze jest lżejsze niż chłodniejsze i unosi się wyżej. Ta zasada powoduje to ze zwykle na ścienne grzejniki wykazują małą wydajność grzejna w pomieszczeniach. Dzieje się ta, ponieważ cyrkulacja ciepłego powietrza jest utrudniona i mało wydajna. A ogrzewanie podłogowe daje nam większe wykorzystanie cyrkulacji powietrza oraz większa wydajność cieplna. Większa wydajność cieplna i wydajnościowa cyrkulacyjna bierze się stąd ze ogrzewa się cala powierzchnie podłogową, czyli w momencie ogrzania podłogi cieple powietrze unosi się z nad całej podłogi i cyrkuluje na całej powierzchni. Standardowe ogrzewanie przyścienne niestety nie pozwala nam na coś takiego. Podsumowując temat ogrzewanie konwencjonalne a ogrzewanie podłogowe dochodzimy do wniosku ze jednak leprze jest ogrzewanie podłogowe gdyż jest bardziej wydajne i energooszczędne, a co za tym idzie bardziej ciekawsze dla ewentualnych konsumentów. Niestety koszt jest dalej najważniejszy, a koszt budowy instalacji i eksploatacji jest niższy niż konwencjonalnego i bardziej atrakcyjny.

Wykonać ogrzewanie podłogowe samemu

Wielu z nasz zastanawia się jak wykonać ogrzewanie podłogowe samemu. W domostwach istnieje wielu takich ludzi tytułujących się mianem złotej raczki, i właśnie oni próbują samemu zamontować takie instalacje. Wykonać ogrzewanie podłogowe samemu, należy rozpocząć, od demontażu podłogi, i następnie zamontowania jakiejś warstwy izolującej, która spowoduje, że ciepło będzie się rozchodziło do góry. Następni, aby wykonać ogrzewanie podłogowe będziemy musieli przerobić zwykłe kaloryfery, na sieć rur, dogrzewających podłogę. Musimy dokładnie ustalić, w jakiej odległości od siebie będą poszczególne rury, tak, aby ogrzewanie podłogowe, było odpowiednio wydajne.

Poza tym powinniśmy ustalić, jaką podłogę będziemy kładli na taką instalacje z rur. Najlepsze by były kafelki, które to są idealną posadzką, do ogrzewania podłogowego. Jednak, jeżeli chcemy zamontować podłogę drewniana, to będziemy musieli zakupić specjalne klejone panele, które będą odporne na wysoka temperaturę. Gdyż zwykłe drewno, położone na instalacje ogrzewania podłogowego, może zacząć pod wpływem wysokiej temperatury wypaczać się. Wtedy nasza podłoga zacznie się wyginać, a poszczególne elementy, mogą zacząć wylatywać z podłogi. Wykonać ogrzewanie podłogowe jak sami widzimy nie jest łatwo, mimo że jest to możliwe, nawet dla nie fachowców, to jednak powinniśmy mieć jakieś wiadomości o tym typie instalacji. No, bo gdybyśmy położyli na całość klepki, to niestety, po jakimś roku musielibyśmy wymieniać całą podłogę, ale nie było by to opłacalne.


Opublikowano

w