Czy jesień to dobra pora na założenie trawnika? Wyjaśniamy!

trawaZakładanie trawnika najczęściej kojarzy nam się wiosną czy latem. Czy piękny kobierzec zieleni możemy uzyskać nawet gdy zdecydujemy się na wysianie go jesienią?

Piękny trawnik wokoło domu to ozdoba sama w sobie. Aby jednak uzyskać wyjątkowe efekty, należy nie tylko pamiętać o wysianiu odpowiednio dobranych nasion, ale również o tym, aby zrobić to we właściwej porze.

Przyjęło się, że trawniki zasiewa się głównie wiosną albo latem, ale eksperci w dziedzinie ogrodnictwa wskazują, że jesień może być w tym przypadku znacznie lepszą porą roku. Dlaczego?

Jesień – idealne warunki dla traw

Wbrew pozorom, to właśnie jesień jest najlepszym okresem do tego, aby założyć piękny trawnik przy swoim domu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że to właśnie wtedy pojawiają się najlepsze warunki do kiełkowania trawy oraz do jej wzrostu. Kluczowa dla właściwego wzrostu trawy jest odpowiednia temperatura gleby. Niestety, wiosną gleba jest często nadal zbyt chłodna, a okresowe przymrozki dodatkowo mogą negatywnie wpłynąć na nasiona trawy, powodując ich przemarzanie. Wiosną dochodzi również do zwiększonego pylenia różnych chwastów, dlatego też założony w tym czasie trawnik może nie być tak idealny, jak byśmy sobie tego życzyli.

Chcesz założyć piękny trawnik? Oto, czego potrzebujesz!

Aby uzyskać trawnik, który będzie zachwycał swoim wyglądem, konieczny będzie wybór właściwych nasion. Dzisiaj najczęściej stosuje się mieszanki różnych gatunków traw, które mogą posiadać także różne zastosowanie. Możemy zakupić:

  • mieszanki na trawniki dekoracyjne,
  • mieszanki sportowe, do intensywnego użytkowania,
  • mieszanki uniwersalne,
  • mieszanki na tereny suche,
  • mieszanki na tereny zacienione.

Oprócz tego konieczne będzie zastosowanie właściwych narzędzi i nawozów, na przykład od firmy Substal. Trawnik będzie wymagał przepuszczalnego, użyźnionego podłoża, należy więc odpowiednio oczyścić teren oraz zastosować specjalne nawozy. Po wysianiu zaleca się także walcowanie gleby.

Jeśli chcesz mieć piękny trawnik, wcale nie musisz czekać do wiosny – jesień jest idealnym czasem na to, aby go założyć!


Opublikowano

w

Tagi: