Czy kupić mieszkanie w bloku czy domek na przedmieściach?

Zakup mieszkania w centrum miasta czy domku jednorodzinnego położonego poza jego obszarem – co jest korzystniejszym rozwiązaniem? Przed tym dylematem stoi zdecydowana większość osób, które przymierzają się do zmiany miejsca zamieszkania. Wbrew pozorom podjęcie ostatecznej decyzji nie jest tak proste jakby mogło się wydawać, bowiem zarówno nabycie mieszkania w bloku, jak i domku na przedmieściach posiada swoje zalety, ale nie jest też pozbawione wad. Zatem jakimi czynnikami należy kierować się przy wyborze nowego lokum? O czym pamiętać?

drzwiPolski rynek nieruchomości jest bogaty pod względem dostępnych ofert i niezwykle zróżnicowany, jeżeli chodzi o ceny. Choć jeszcze do niedawna na posiadanie przestrzennego domu poza miastem, z racji wysokich kosztów nabycia mogli zdecydować się tylko nieliczni, to dzisiaj ceny domków jednorodzinnych są nierzadko niższe niż w przypadku mieszkań zlokalizowanych w centrum. Stając przed takim dylematem podjęcie trafnej decyzji zdaje się być praktycznie niemożliwe. Co zrobić w takiej sytuacji? Zgodnie z opinią specjalistów najlepszym z możliwych rozwiązań jest przeanalizowanie plusów i minusów płynących z zakupu mieszkania oraz domu, co w dużej mierze ułatwi i przyspieszy realizację marzeń o przeprowadzce.

Zakup mieszkania w bloku – zalety i wady

Główną zaletą nabycia mieszkania w bloku bez wątpienia jest lokalizacja. Przebywając na stałe w centrum dużego miasta lub poza jego obszarem możemy być spokojni o bezproblemowy dostęp do miejsca pracy, szkół, sklepów, aptek, kin, przystanków autobusowych, stacji metra itp.
Kolejnym atutem mieszkań w bloku, zwłaszcza tych umiejscowionych na strzeżonych osiedlach jest gwarancja bezpieczeństwa, co z kolei przekłada się na komfort życia codziennego. Kupując nową nieruchomość pochodzącą z rynku pierwotnego zaoszczędzimy zarówno czas, jak i pieniądze przeznaczone na remont mieszkania. Oprócz tego koszty jego utrzymania wypadają o wiele korzystniej niż ma to miejsce w przypadku domku jednorodzinnego.
Jeżeli chodzi o wady to najczęściej wymienianą wśród osób mieszkających na popularnych “blokowiskach” jest życie w nieustannym zgiełku, hałasie i towarzystwie sąsiadów, na co niestety nie mamy większego wpływu. Właściciele mieszkań w bloku bardzo często narzekają również na niewielką przestrzeń i nieustawność pomieszczeń znajdujących się wewnątrz lokum.

Zakup domku na przedmieściach – zalety i wady

Zalet związanych z zakupem jednorodzinnego domku z działką położonego w malowniczej okolicy jest wiele. Zacząć należy oczywiście od poczucia niezależności i swobody, ciszy i spokoju. Wypicie porannej kawy na balkonie czy spożycie rodzinnego posiłku na tarasie lub w ogrodzie nie będzie w tej sytuacji stanowiło żadnego problemu. Duża ilość wolnej przestrzeni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz oraz możliwość jej zaaranżowania według własnych upodobań to kolejna zaleta posiadania domu.
Wadą związaną z przeprowadzką poza miasto dla wielu osób bez wątpienia jest aspekt związany z dojazdami do miejsca pracy, a w przypadku posiadania dzieci także i szkoły. Decydując się na zakup dużego domu, należy mieć na uwadze również wysokie koszty związane z jego utrzymaniem – ogrzewanie. Zużycie energii elektrycznej, podatek gruntowy itp. Dodatkowo, jeżeli decydujemy się na samodzielną budowę domu to na etapie przygotowywania projektu należy uwzględnić montaż szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Wybór sposobu odprowadzania ścieków powinien być dostosowany do warunków gruntowych, wielkości działki, liczby domowników itp. Jeżeli chodzi o koszty to zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie budowa szczelnego szamba o właściwie dobranej pojemności.

Mieszkanie czy dom – co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego też w tym wypadku należy kierować się wyłącznie swoimi osobistymi potrzebami oraz upodobaniami. Niezależnie od tego czy zdecydowaliśmy się na kupno mieszkania w bloku czy domu to nasza decyzja powinna zostać dokładnie przeanalizowana. O czym wspominaliśmy na samym początku ceny nabycia nowej nieruchomości są bardzo różne, podobnie jest także z kosztami eksploatacji zakupionego lokum. Dlatego też zanim udamy się do agenta nieruchomości dodatkowo należy zastanowić się nad tym, czy stać nas na życie w centrum miasta bądź utrzymanie dużego domu na przedmieściach.
Rozważając wszystkie “za i przeciw” z pewnością osiągniesz zamierzony cel i odmienisz swoje życie na lepsze.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w