baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Czy warto budować drewniane domy?

domy caloroczne z bali

Współcześnie coraz więcej osób rozważa budowanie domu z bali, w którym pragną mieszkać przez cały rok, a nie tylko podczas wakacji. Jednak przed podjęciem tej decyzji trzeba wziąć pod uwagę pozytywne oraz negatywne strony wynikające z takiego domu.

Szybkie budowanie bez względu na pogodę

Dla większości osób czas, w którym odbywa się budowa ich domu, jest prawdziwą torturą. Tym bardziej że może ona trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wszystko zależy od projektu, wykonawców, pogody i oczywiście dostępnych środków finansowych. Domy całoroczne z bali zależą za to tylko częściowo od tych czynników, a dodatkowo ich czas realizacji znacznie się zmniejsza. Średni czas powstawania takiego domu to często tylko cztery tygodnie, o ile drewno nie jest mokre, gdyż wtedy ten czas może się wydłużyć nawet do kilkunastu tygodni. Cały proces powstawania takiego drewnianego domu polega na zmontowaniu drewnianych elementów. Wszystkie elementy powstają w innym miejscu, z kolei montować można je ostatecznie w każdej pogodzie. Poza tym oprócz fundamentów nie ma potrzeby wykonywania tak zwanych prac mokrych, więc nawet mroźna zima nie będzie przeszkodą przed szybszym ukończeniem nielubianej budowy.

Marzenie ekologów i alergików

Domy całoroczne z bali głównie ze względu na budulec, z którego zostały wykonane, są niezwykle ekologiczne. Dodatkowo same regulują sobie poziom wilgoci oraz mogą przynieść ukojenie alergikom. Za wszystkie te atuty odpowiada właśnie materiał, z którego budowane są te domy, czyli drewno. Poza tym, wbrew krążącym mitom, doskonale radzą sobie z izolacją domu, przez co można zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet 1/3. Po prostu cieszy oko cały rok Choć ten czynnik nie powinien być decydujący, to trzeba przyznać, że domy budowane z drewna zachwycają. Wszystko przez to, że tworzą klimat wiecznej sielanki. Wybierając rodzaj drewna, trzeba zdawać sobie sprawę, że wpłynie to na odcień całego domu. Co najważniejsze domy z tego materiału mogą być utrzymane w góralskim stylu, wiejskim, ale też całkowicie nowoczesnym. Dwa różne światy Rzadziej mówi się o mniej pozytywnych stronach tychże domów. Warto jednak zdawać sobie z nich sprawę. Przede wszystkim mimo wszystko nie w każdym miejscu może on komponować się dobrze. Kiedy dookoła znajduje się blokowiska, domy z poprzedniego wieku lub supermarkety potencjał takiego budynku po prostu się marnuje. Drewno kocha naturę i przestrzeń, więc dobrze jest zwrócić na to uwagę.

Niestety domy całoroczne z drewna są dla wielu za drogie

Choć to spore uogólnienie to trzeba przyznać, że drewno nie jest tanim budulcem. Przez to też domy całoroczne z drewna nie należą do najtańszych. Stają się opłacalne dopiero wtedy, gdy zaczyna się je traktować jako swoistą inwestycję. Zarówno finansową, jak i rodzinną. Podchodząc obiektywnie do tematu budowy domu z drewna niewątpliwie ma on więcej zalet, aniżeli wad. Jednak jest to decyzja, którą należy podjąć indywidualnie, w zależności od własnych oczekiwań i potrzeb.

Alternatywą dla typowo drewnianych budynków mieszkalnych mogą być całoroczne domki modułowe. To jedna z nowości, jakie ostatnio pojawiły się na polskim rynku budowlanych. W największym skrócie, takie domki tworzy się w w fabryce lub na placu budowy producenta i dostarcza w całości lub w kilku modułach na wyznaczony przez zamawiającego teren. Mogą być alternatywą dla tradycyjnych domów drewnianych, ponieważ są szybsze i łatwiejsze w budowie, a także pozwalają na elastyczne dostosowywanie wielkości i układu wnętrza. Domki modułowe często są także bardziej energooszczędne i ekologiczne niż tradycyjne budynki, ponieważ wykorzystują nowoczesne technologie i materiały budowlane.


Opublikowano

w