Czy wiesz, jak poprawnie wbijać gwoździe?

Przed wbijaniem gwoździ trudno dziś uciec. Robił to chyba każdy. Aby praca poszła sprawnie i była bezpieczna, warto zapoznać się najpierw z podstawowymi zasadami i przydatnymi trickami.

jak wbijac gwozdzieNajwiększym problemem osób, które nie mają wprawy we wbijaniu gwoździ, jest uderzanie się przy tym młotkiem w palce. Jeśli często Ci się to zdarza podczas wbijania gwoździ, wypróbuj metodę wsuwki. Wystarczy, że gwóźdź włożysz we wsuwkę do włosów i to za nią będziesz trzymać podczas wbijania go w deskę. Ten sposób działa najlepiej przy cienkich gwoździach. Istnieje wiele alternatywnych wersji tego tricku. Zależnie od tego, co masz pod ręką, gwóźdź możesz wbić w gruby karton, plastelinę lub gumę do żucia. Możesz też przytrzymać go spinaczem do prania lub kombinerkami. Inny popularny problem polega na tym, że gwoździe „uciekają” spod młotka i nie sposób utrzymać ich w pierwotnym miejscu. Aby temu zapobiec, wystarczy najpierw nożem lub wiertarką zrobić mały otworek w miejscu, w którym ma zostać wbity gwóźdź.

Problemy z drewnem

Z kolei jeśli wbite w drewno gwoździe niszczą i rozszczepiają powierzchnię, musisz stępić ich końcówki. Czasem fabrycznie nowy gwóźdź ma ostro zakończoną główkę. Trzeba wtedy stępić go, odwracając ostrzem do góry i kilkakrotnie uderzając w niego młotkiem. Jeśli musisz wbić w deskę dużo gwoździ, pilnuj by nie wbijać kilku z nich w ten sam słój. Osłabia to drewno i sprzyja pękaniu. Z kolei w przypadku starego drewna często trudno jest wbić w nie gwoździe. Specjaliści polecają na ten problem nasmarowanie ich końcówki olejem. Największe problemy większość osób ma jednak z wbijaniem gwoździ w ścianę. Jeśli gwoździe wypadają, gdy próbujesz zawiesić na nich obrazek, spróbuj następnym razem wbić je pod kątem, z łebkiem lekko ku górze. Powinny znacznie lepiej znosić obciążenia.

Ukruszony tynk

gwoździeCzęsto zdarza się też, że gwoździe się wyginają, a ściana się kruszy. Polecanym sposobem jest wbicie takiego cienkiego gwoździka w korek od wina lub kawałek plasteliny, i dopiero później wbijanie go w ścianę. Jeśli korek pozostanie na gwoździu, można go na koniec obciąć nożykiem, ale możliwe, że sam się rozkruszy. Jeśli i tak jest Ci ciężko wbijać takie małe gwoździe, kup krótsze albo grubsze rodzaje. Ich wbijanie jest zdecydowanie łatwiejsze. To częsty błąd – długie gwoździe służą do drewna i bardzo trudno jest je wbić w ścianę tak, by ich nie wykrzywić. Tanie gwoździe budowlane w każdym rozmiarze kupisz w Stukpuk.pl na sztuki i kilogramy.

Sposobem na uniknięcia ukruszeń ściany jest przyklejanie taśmy klejącej w miejscu wbicia gwoździa. Trzeba ją tylko później ostrożnie usuwać, by nie odkleić tynku. Osobnym problemem podczas wbijania gwoździ jest obluzowywanie się młotka. W marketach budowlanych da się kupić zarówno nowoczesne młotki z jednolitego metalu, które temu zapobiegną, jak i trzonki zastępcze. Można też wbić do połowy pionowo gwóźdź w końcówkę drewnianego trzonka. Następnie wystarczy zagiąć go, tak by „leżał” na obuchu i tym samym zabezpieczał go przed spadnięciem.


Opublikowano

w

Tagi: