Funkcjonalna przestrzeń — o czym warto pamiętać?

Funkcjonalna przestrzeń umożliwia komfortowe poruszanie się po mieszkaniu. Oznacza to, że wszystkie elementy wystroju mają swoje miejsce, które jest z góry zaplanowane. Nie musisz przejmować się nadmiarową liczbą dodatków lub elementów, które nie leżą tam, gdzie powinny. Zastanawiasz się, o czym warto pamiętać przy organizacji takiego domu? Sprawdź propozycje, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

Dokładnie zaplanuj układ pomieszczenia

drzwi wewnetrzne

Każde pomieszczenie w funkcjonalnym mieszkaniu powinno mieć zorganizowany układ. W ten sposób jeszcze przed urządzaniem pokoi wiesz, gdzie powinny znajdować się wszystkie meble. Dodatki również mają swoje wyznaczone miejsce, gdzie najlepiej pasują.

Jeżeli jeszcze przed przeprowadzką odpowiednio zaplanujesz rozkład pokoi, możesz mieć pewność, że zyskasz pełną funkcjonalność. Wówczas ustalasz, gdzie powinny znajdować się poszczególne elementy wystroju. Spokojnie i metodycznie rozstawiasz meble tak, żeby mieć bezproblemowy dostęp do wszystkiego. Możesz wówczas poruszać się po całym mieszkaniu bez żadnego problemu.

Wybierz meble, które będą pasowały do przestrzeni

Funkcjonalne pomieszczenie to wnętrze, w którym można poruszać się bez żadnego problemu. Nic nie stoi na przeszkodzie, a poszczególne elementy mają zawsze swoje ustalone miejsce. Jest to również przestrzeń, gdzie wyposażenie jest dopasowane do stylu całego mieszkania.

Zastanawiasz się, w jaki sposób wyposażyć swój funkcjonalny salon? Postaw na meble tapicerowane. One same w sobie stanowią ozdobę. Nie potrzeba dodatkowych elementów stojących, które mają pełnić funkcję czysto dekoracyjną. Wystarczy, że w pomieszczeniu postawisz elegancką kanapę, która będzie jednocześnie wygodna i estetyczna.

Warto tutaj również postawić na pojemne i zamykane szafki. Takie meble mogą pomieścić dokumenty, zastawy stołowe lub inne elementy wyposażenia. Możesz przechowywać w nich te przedmioty, które nie są wykorzystywane na co dzień. Wówczas wszystko ma swoje miejsce i nie zajmuje zbędnie przestrzeni tam, gdzie nie jest to konieczne.

W jakim stylu najlepiej jest zaaranżować funkcjonalne wnętrze?

Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na funkcjonalne wnętrze. Jest to mocno zależne od osobistych preferencji domowników. Jednak część stylów bardziej odpowiada takim rozwiązaniom niż inne.

Funkcjonalny minimalizm

Jednym z nich jest minimalizm. Mieszkania wyposażone w tym nurcie z pewnością są funkcjonalne i wygodne. Niewiele elementów znajduje się na wierzchu, większość jest schowana w szafkach. Raczej dominują stonowane kolory, a ozdoby ograniczone są do minimum. Producent Meble Pyka oferuje wiele rozwiązań pasujących do tego stylu.

Można wręcz powiedzieć, że minimalizm to doskonałe odzwierciedlenie funkcjonalności. Ograniczenie elementów wyposażenia wyłącznie do tych, które są niezbędne ogranicza zagracenie. Cała przestrzeń jest wolna od zbędnych dodatków. Wówczas możesz bez problemu dostać się do każdego pokoju w mieszkaniu.

Czy klasyczny styl może być funkcjonalny?

Klasyczny styl wyposażenia kojarzony jest w rozmaitymi ozdobami. Dodatkowo często są to pomieszczenia, w których dominuje drewniany brąz i wygodne kanapy. Może być on jednak w pełni funkcjonalny. W pobliżu kanapy umieść półkę, na której każdy postawi to, czego akurat potrzebuje. Stolik do kawy zaopatrz w kółka, żeby można było go bez przeszkód przestawić.

Jeżeli chcesz swobodnie poruszać się po swoim mieszkaniu, postaw na liczne meble do przechowywania. W ten sposób ograniczysz elementy, które nie mają swojego miejsca. Jeżeli nie wiesz, gdzie postawić konkretny przedmiot, zastanów się, gdzie najczęściej z niego korzystasz. Powinien znajdować się w pobliżu, żeby móc komfortowo sięgnąć po niego w każdej chwili.


Opublikowano

w