Czym jest marketplace?

Marketplace to platformy internetowe, na których różni sprzedawcy mogą oferować swoje towary. Najbardziej znane tego typu miejsca, w których Polacy robią zakupy to Allegro i OLX. To tam też najczęściej realizowane są płatności elektroniczne. Jak działają popularne kanały sprzedaży? Sprawdź!

Co to jest marketplace?

laptopMarketplace to witryna handlu elektronicznego, która łączy kupujących i sprzedających. Można na niej sprzedawać i kupować zarówno nowe, jak i używane towary. Wszystkimi transakcjami w tych witrynach, zwanych również jako wirtualne platformy handlowe lub elektroniczne serwisy ogłoszeniowe, zarządza ich właściciel. Wielu przedsiębiorców coraz chętniej korzysta z marketplace’ów, aby dotrzeć do klientów, którzy chcą kupować produkty i usługi firmy online. Przykładami takich miejsc są serwisy Allegro, OLX, Amazon, eBay i AliExpress.

Jak wygląda sprzedaż na marketplace?

Proces sprzedaży na marketplace niewiele różni się od tego, który znany jest z tradycyjnego e-sklepu. Firma lub osoba prywatna, która chce sprzedać swoje produkty, musi umieścić ogłoszenie. Należy uwzględnić wszystkie aktualne dane (stany magazynowe, szczegóły produktów, zdjęcia, terminy dostaw). Jednak z racji tego, że cały proces sprzedaży na platformie handlowej i pełna jego obsługa są uproszczone, można to zrobić przy minimalnym nakładzie pracy. Za prowadzenie marketplace od strony technicznej odpowiada jego właściciel.

Kiedy osoba zainteresowana nabyciem konkretnej rzeczy zdecyduje się ją kupić i sfinalizuje zakup na przykład przez system płatności online Przelewy24, sprzedawca (wystawiający ogłoszenie) automatycznie dostanie informację na adres e-mail. W zależności od regulaminu platformy sprzedażowej otrzyma pieniądze na konto od razu lub dopiero po odebraniu przesyłki przez zamawiającego. Warto pamiętać, że niektóre serwisy marketplace oferują pokrycie kosztów wysyłki towaru, ale z drugiej strony mogą też pobierać prowizję od każdej transakcji.

Jakie korzyści oferuje sprzedaż na marketplace?

Sprzedaż na internetowych platformach handlowych cieszy się coraz większą popularnością wśród firm. Dlaczego decydują się na skorzystanie z takich miejsc? Oto kilka najważniejszych zalet serwisów marketplace:

  • są dodatkowym źródłem dochodu,
  • obniżają koszty marketingu,
  • umożliwiają firmom dotarcie do szerszego grona klientów,
  • zapewniają przejrzystość w zakresie dostępności towaru i stanów magazynowych,
  • są idealnym sposobem dla klientów na porównywanie cen,
  • umożliwiają robienie zakupów przez całą dobę,
  • tworzą zaufanie między marką a klientami,
  • często pozwalają kupującemu na skorzystanie z niskich kosztów przesyłki,
  • dają dostęp do wygodnych i bezpiecznych metod płatności, realizowanych przez największych operatorów taki jak https://www.przelewy24.pl/.

Marketplace to miejsca, które dynamicznie się rozwijają. Klienci również coraz chętniej kupują na takich internetowych platformach, ponieważ oferują one szeroki wybór towarów oraz różne możliwości zrealizowania transakcji. Dlatego warto zainspirować się skorzystaniem z takiego miejsca podczas prowadzenia działalności handlowej.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w

Tagi: