Czym zajmują się dekarze?

Osoby, które słyszą o zawodzie dekarza, zwykle kojarzą go z kładzeniem dachów. Nie każdy jednak zastanawiał się, jakie dokładnie obowiązki ma ten specjalista oraz czy chęć położenia pokrycia dachowego to jedyny powód, dla którego warto skorzystać z jego usług. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie omówimy pokrótce zakres obowiązków dekarza i opowiemy, kiedy należy się do niego zgłosić.

Jakie kryteria trzeba spełnić, aby móc zostać dekarzem?

dekarze

Na początek warto zwrócić uwagę na to, kto właściwie może zostać dekarzem. Pierwszą kwestią są stosowne kwalifikacje zawodowe. Mowa tutaj zarówno o wykształceniu, jak i odbytych szkoleniach czy stażach. W praktyce oznacza to, że dekarz powinien ukończyć szkołę zawodową. Nie sposób nie wspomnieć też o kondycji czy zdrowiu, które są niezbędne, aby wykonywać tę pracę. Specjalista powinien bowiem mieć dobrą kondycję fizyczną i być wytrzymały na długi wysiłek fizyczny. Istotna może okazać się również sprawność manualna.

Ponadto prace na wysokości wymagają też odwagi, a pracownik musi potrafić zachować równowagę. Jak wiadomo, dekarz pracuje przede wszystkim na zewnątrz, więc osobom, które mają kiepską odporność, może być trudno się odnaleźć w takich obowiązkach. Dodatkowo pracownik zajmujący się kładzeniem dachów powinien też potrafić wykonywać swoje obowiązki sprawnie, a przy tym precyzyjnie, aby móc kłaść dachówki ceramiczne czy betonowe otrzymywać pożądane efekty w stosunkowo krótkim czasie.

Czym dokładnie zajmuje się dekarz?

Wiemy już, jakie kryteria trzeba spełniać, aby móc zostać dekarzem. Niemniej ważną kwestią, którą należy omówić, są obowiązki, które należą do reprezentantów tego zawodu. Ta profesja dla większości osób kojarzy się z pokrywaniem i konserwacją dachów. Rzeczywiście tak jest, jednak to nie jedyne wyzwania, przed którymi staje omawiany specjalista. Bardzo ważnym aspektem, jeśli chodzi o zakres jego obowiązków, jest doradzanie klientom w kwestii wyboru dachówek bitumicznych, betonowych, termoizolacji dachów czy innych materiałów.

Poza tym dekarz musi również określać zakres prac i szacować ilości i rodzaje materiałów i narzędzi, które będą niezbędne. Nie każdy wie, że można się do niego zgłosić także w przypadku konieczności montażu okien dachowych, rynien czy rur dachowych. Do zadań, którymi się zajmuje, zaliczamy jeszcze zabezpieczanie dachów przed działaniem czynników atmosferycznych czy innych zagrożeń.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w

Tagi: