Dlaczego łazienka przecieka – główne błędy podczas wykończenia

Przeciekająca podłoga, ściany wokół prysznica lub wanny w łazience to jedna z najgorszych awarii, jakie mogą się wydarzyć w każdym domu.
bathroomKonieczne jest nie tylko skuwanie wszystkich płytek w łazience, ale także nierzadko remonty pomieszczeń obok i pod łazienką. Jeśli mieszkamy w bloku, to także sąsiedzi z dołu mogą od nas zażądać pokrycia kosztów odnowienia ich sufitu. Wszystkiego tego można uniknąć m.in. dzięki membranie poliuretanowej. Są dwie opcję – albo zadbać o to podczas tworzenia łazienki, albo spróbować uratować już skończoną łazienkę. Jakich błędów nie popełniać podczas wykończeń łazienki?

Przeświadczenie, że płytki są „nieprzemakalne”

Rzeczywiście nie są. Fuga już tak. Wystarczy, by fugi było za dużo, położona była nie do końca we właściwy sposób i woda zacznie przez nią przeciekać. Jeśli klej pod płytkami został rozłożony tak, że pozostawia wolne przestrzenie, woda dostaje się właśnie w te miejsca. I koniec końców zaczyna przeciekać. Jest to proces, którego w danym momencie nie da się już powstrzymać. Dlatego należy mieć świadomość tego, że podłoga i ściany z płytek nie są w stu procentach odporne na wodę.

Brak zabezpieczeń na wierzchu

Zdecydowanie najlepiej jest, aby membrana poliuretanowa była stosowana na oczyszczoną wylewkę. Jednak miejsca szczególnie narażone na działanie wilgoci, czyli np. podłoga w prysznicu z odpływem liniowym, powinny być podwójnie zabezpieczone. Ten etap wykończeń jest właśnie bardzo często pomijany, co jest dużym błędem. Podwójne systemy zawsze są lepsze niż pojedyncze bądź całkowity ich brak.

Niewłaściwe używanie materiałów

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów do uszczelnień i płytek i fug. Wiele z nich oferuje bardzo różne podejście do tematu. Jedne nakładane są na oczyszczone i odtłuszczone wylewki, inne tylko na płytki, a jeszcze inne miesza się z klejem albo z fugą. Należy bardzo dobrze wybrać produkt i bardzo dokładnie sprawdzić, w jakich warunkach i jakich okolicznościach mogą być one używane. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ ich niewłaściwe używanie może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Temu wszystkiemu zapobiec może właściwe zabezpieczenie wszystkich elementów podłogi i ścian. Membrany poliuretanowe, płynne żywice, wszystko to może zapobiec tragicznym w skutkach awariom.

Materiały do izolacji płytek oferuje firma DuroDach.


Opublikowano

w

Tagi: