Do czego wykorzystuje się piasek płukany?

Piasek płukany swoją nazwę zawdzięcza sposobowi wydobywania, który polega na wypłukiwaniu kruszywa prosto ze złoża i przesiewaniu go na mokro. Charakteryzuje się drobnym, nieprzekraczającym średnicy 2 mm uziarnieniem oraz ostrymi krawędziami, przez co określany jest również jako piasek ostry. To uniwersalne kruszywo o wielu zastosowaniach. W jakich sytuacjach wykorzystywany jest piasek płukany?

Zastosowanie piasku płukanego

piasek

W procesie wydobycia piasek płukany ma kontakt z wodą, dzięki czemu już na etapie pozyskiwania pozbawiany jest zanieczyszczeń i występujących w skałach substancji organicznych. Jest to więc produkt wysokiej jakości, który sprawdza się w wielu różnych sytuacjach. Szczególnie chętnie wykorzystywany jest w budownictwie zarówno kubaturowym, jako składnik tynków, betonów i zapraw, jak i drogowym. Posiada wysoki wskaźnik zagęszczenia, dzięki czemu stosowany jest do przygotowywania gruntu pod drogi i torowiska.

Z uwagi na niedużą zawartość substancji organicznych piasek płukany dobrze sprawdza się do wypełniania fug kostki brukowej. Ten sposób zastosowania kruszywa umożliwia stworzenie trwałego i estetycznego wypełnienia szczelin, a dodatkowo opóźnia wyrastanie spomiędzy kostek niszczącej roślinności. Z tego samego powodu jest wykorzystywany w ogrodach do tworzenia ścieżek, placyków pod meble wypoczynkowe, piaskownic i jako kruszywo ozdobne. Powstają z niego wytrzymałe i niewymagające szczególnej pielęgnacji elementy aranżacji ogrodów.

Jakie są zalety piasku płukanego?

Piasek płukany wykorzystywany jest w wielu różnych celach. Nie bez powodu. Oczywiście wpływają na to jego liczne zalety, a jedną z nich jest łatwa dostępność. Sposób pozyskiwania takiego piasku nie należy do najłatwiejszych, jednak na terenie Polski istnieje wiele kopalni, z których jest wydobywany. Większość z nich zlokalizowana jest na południu kraju, jednak wykorzystanie go w dowolnym miejscu nie stanowi problemu. Dystrybutorzy kruszywa, tacy jak na przykład firma Complex Car dostarczają piasek w całej Polsce.

Piasek płukany charakteryzuje się dużą zawartością kwarcu i krzemionki, co wpływa na jego wytrzymałość, twardość i wysoką temperaturę spiekania. Właśnie z uwagi na te cechy jest ceniony w branży budowlanej. Jego cechy to też odporność na działanie mrozu i wody. Dzięki jednolitej ziarnistości i wysokiej jakości może być stosowany przy realizowaniu specjalistycznych prac inżynierskich, które wymagają ściśle określonych parametrów.


Opublikowano

w