Dobór kominka do własnych potrzeb

Decydując się na budowę kominka w pomieszczeniu mieszkalnym trzeba zdecydować czy ma to być kominek na z paleniskiem otwartym, kasetą kominkową, czy wkładem kominkowym oraz wziąć pod uwagę moc wkładu kominkowego. Zawsze firma kamieniarska do której się zwrócimy o montaż kominka powinna nam doradzić.

dystrybucja gorącego powietrzaKominki otwarte stosuje się zazwyczaj jako element wystroju wnętrza, a sporadycznie użytkuję jako źródło ciepła. Efektywność grzewcza tego typu kominków jest stosunkowo niewielka, dlatego nie będę poświęcać im więcej uwagi.

Jeśli, będąc posiadaczem powyżej opisanego kominka dojdziemy do wniosku, że kominek otwarty nie spełnia naszych oczekiwań, dzięki kasecie kominkowej można przerobić go na kominek zamknięty. Kasety kominkowe pod względem konstrukcyjnym, różnią się od wkładów tym, że mają dodatkowy płaszcz z blachy oraz wylot ciepłego powietrza nad drzwiczkami wsadowymi.

Ogrzewanie kominkowe dzięki zastosowaniu zamkniętych wkładów kominkowych może stanowić wartościowe źródło ciepła w domu. W tego rodzaju ogrzewaniu źródłem ciepła jest kominek, który wymaga dużych ilości powietrza potrzebnych głównie do spalania drewna. Ogrzewanie kominkowe, w którym czynnikiem grzewczym jest ciepłe powietrze wykorzystuje system dystrybucji gorącego powietrza, zwanego systemem DGP. Aby ogrzać inne pomieszczenia niż tylko te, w których znajduje się kominek, oparte na systemie DGP ogrzewanie kominkowe wymaga istnienia układu kanałów umożliwiających rozprowadzanie po domu ogrzanego powietrza.

Dodatkowo kominnki kamienne zapewniają równomierne oddawanie ciepła. Kamień, podobnie jak kafle oddaje ciepło na zasadzie promieniowania podczerwonego, a jest to najzdrowszy znany sposób ogrzewania. Z nagrzanego kamienia ciepło jest oddawane równomiernie przez długi czas, co eliminuje efekt przegrzania – zobacz kominki Lexus ze sloninka.pl.

W ogrzewaniu kominkowym powietrze ogrzewa się w trakcie przepływu przez wkład kominkowy. Następnie jest ono rozprowadzane do innych pomieszczeń poprzez rozdzielacz i system rur rozprowadzających zakończonych nawiewnikami. Dobre funkcjonowanie powietrznego ogrzewania kominkowego zapewnia swoboda przepływu powietrza na drodze pomiędzy kominkiem a pomieszczeniami. Schłodzone powietrze przemieszcza się ku dołowi, dzięki otworom w obudowie powraca do kominka za sprawą naturalnego ciągu lub też wymuszeniu takiego ruchu pracą wentylatora. Dlatego stosując ogrzewanie kominkowe należy w drzwiach wewnętrznych zamontować kratki, wywiercić w nich dziury, bądź podciąć dolną krawędź skrzydeł.

Ogrzewanie kominkowe z systemem DGP może funkcjonować także w układzie zamkniętym. Jest to możliwe, gdy do pomieszczeń doprowadzone będą po dwie rury: jedna z nawiewem ciepłego powietrza, a druga odprowadzająca powietrze schłodzone z powrotem do kominka. W tym przypadku nie są konieczne podcięcia pod drzwiami ani montowanie w nich tulei.


Opublikowano

w