Drzwi wewnętrzne łazienkowe: postaw na estetykę, dopasowanie i względy praktyczne!

Wybór drzwi łazienkowych nie należy do najłatwiejszych zadań. Musimy pamiętać o tym, by wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne aspekty. Dzięki temu codzienne korzystanie z łazienki będzie w pełni komfortowe. O czym nie wolno zapomnieć?

Prywatność to podstawa

Wybierając drzwi wewnętrzne, możemy zdecydować się na modele całkowicie zabudowane, częściowo przeszklone czy też całkowicie przeszklone. W przypadku takiego pomieszczenia jak łazienka, w którym chcemy mieć zapewnioną prywatność, najczęściej stawiamy na drzwi zabudowane. Możemy również zdecydować się na opcję częściowo przeszkloną. Wówczas najczęściej wybieramy modele z niewielkim okienkiem, położonym w górnej części drzwi. Na rynku znajdziemy drzwi wewnętrzne łazienkowe z matowymi i chropowatymi szybkami, przez które niemal nic nie widać. Ta opcja pozwala wpuścić do łazienki nieco światła i dodać jej lekkości, a jednocześnie zapewnia nam wystarczającą intymność. Z pewnością warto pomyśleć także o zamku; najlepiej zdecydować się na model, który w razie potrzeby można też otworzyć od zewnątrz (zwłaszcza, jeśli mamy w domu małe dzieci).

drzwi wewnetrzne

Ochrona przed wilgocią – właściwa wentylacja

Łazienka to specyficzne pomieszczenie, dlatego również prowadzące do niej drzwi muszą być dostosowane do panujących w niej warunków. Chodzi przede wszystkim o wilgoć. Wymaga ona, by pomieszczenie było dobrze wentylowane, a drzwi wykonane z materiału, który będzie na jej działanie wystarczającą odporny. Drzwi muszą zapewnić właściwy przepływ powietrza także ze względu na to, że w łazienkach używane są często piecyki gazowe. Musimy więc wybrać model z kratką wentylacyjną lub tulejami wentylacyjnymi. Sprawdzą się też poziome i właściwie ukształtowane szpary lub po prostu proste wycięcia umiejscowione na dole drzwi łazienkowych. Wybór jest duży, więc możemy łatwo dopasować model do swoich preferencji.

postaw na estetyke

Dopasuj drzwi do pomieszczenia

Jeśli zadbaliśmy już o wszystkie względy praktyczne i aspekty związane z bezpieczeństwem, pora pomyśleć o estetyce. Drzwi powinny być przede wszystkim dopasowane do wystroju naszej łazienki. Należy wziąć najpierw pod uwagę wielkość pomieszczenia i jego doświetlenie. Jeżeli łazienka posiada okno lub jest spora, możemy zdecydować się na masywne drzwi zabudowane. W przypadku ciemnych lub niewielkich pomieszczeń, wybierzmy opcję częściowo przeszkloną. Możemy też zdecydować się na nowoczesne drzwi wykonane w całości ze szkła mlecznego bądź matowego.

W przypadku łazienki klasycznej czy w stylu rustykalnym najlepiej sprawdzą się drzwi drewniane – im bardziej naturalne, tym lepiej. Do wnętrz nowoczesnych czy minimalistycznych dobrze pasować będą drzwi wewnętrzne ze szkła lub tworzywa sztucznego, bardzo proste, najlepiej gładkie i lśniące.

Odpowiednie wymiary i sposób otwierania

Na koniec warto przypomnieć, że według prawa budowlanego drzwi wewnętrzne łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz. Muszą też mieć minimum 0,8 m szerokości oraz 2 m wysokości w świetle ościeżnicy.

Wybierając drzwi wewnętrzne do łazienki musimy pamiętać przede wszystkim o prywatności, wentylacji i dopasowaniu modelu do indywidualnych preferencji. Warto poświęcić na ten wybór nieco czasu, by korzystanie z łazienki było komfortowe i bezpieczne.


Opublikowano

w

Tagi: