Duże okna – zalety i wady

Któż z nas nie marzy o domu z ogromnymi oknami, które wpuszczają do wnętrza dużo światła. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dużo zmieniło się w tej kwestii – domy budowane przed 30-40 laty zwykle miały mniejsze okna i drzwi balkonowe. Dzisiaj coraz częściej wybierane są pokaźnych rozmiarów przeszklenia – nie tylko w salonie, ale też w innych pokojach. Czy warto się na nie zdecydować? Dla tych, którzy nadal się wahają, przygotowaliśmy specjalne porównanie zalet i wad dużych okien w domach jednorodzinnych.

Zalety dużych okien

oknoplusJak zostało już wspomniane, najważniejszą zaletą dużych okien są dobrze oświetlone za dnia wnętrza – to szczególnie ważne zwłaszcza zimą i jesienią, gdy dni się skracają, a tym samym do wnętrza domu dochodzi mniej światła.

Drugą ważną zaletą jest większa przestronność wnętrz z dużymi oknami – wyglądają one na optycznie większe. Wtedy, gdy w okna od podłogi niemalże do sufitu wychodzą na taras czy ogród, ma się niemalże wrażenie, że przestrzenie te są ze sobą połączone.

Trzecia, także ważna kwestia, to estetyka – dla wielu duże okna są ważnym elementem wizualnym przestrzeni, który powoduje, że staje się ona bardziej elegancka, nowoczesna, przystępniejsza dla jej użytkowników.

Wady dużych okien

Są też i wady, o których należy pamiętać – to przede wszystkim pogorszenie izolacyjności termicznej pomieszczeń, ponieważ duże okna bardziej przepuszczają ciepło niż mur, dlatego też pojawiają się straty cieplne, a to przekłada się na wyższe koszty ogrzewania.

Również spore okna to wysoki koszt budowy, dlatego też rachunek powiększa się zwykle o dodatkowych kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych zależnie od wybranych typów okien.

Duże okna mogą być też problemem w trakcie gorących dni – gdy nie będą zasłonięte, wtedy nadmiernie nagrzeją pomieszczenia.

Większe okna to też większe ryzyko ich deformacji, ponieważ są one znacznie cięższe, dlatego też przy zakupie sporych okien, trzeba zawsze wybierać sprawdzonego ich producenta, który stworzy taką kompozycję, która będzie połączeniem oczekiwanej wielkości, estetyki z bezpieczeństwem i trwałością.


Opublikowano

w

Tagi: