Formalności przy kupnie nowego mieszkania. O czym warto pamiętać?

Zakup nieruchomości związany jest z koniecznością spełnienia określonych formalności, a na ścieżce, którą podąża się do własnego wymarzonego „M”, czai się wiele pułapek. O czym wobec tego trzeba pamiętać, aby ustrzec się przed niespodziankami?

mieszkaniaChociaż dzisiaj zakupienie własnego mieszkania od dewelopera nie jest związane z niedogodnościami, ponieważ to pracownicy biura są w stanie zająć się wszystkim, co jest potrzebne, to jednak nadal trzeba mieć oczy dookoła głowy.

Zadatek czy zaliczka?
Często przy rezerwacji mieszkania konieczne jest wpłacenie odpowiedniej sumy. Spotykamy się tutaj zarówno z zaliczkami, jak i zadatkami, dlatego warto znać różnicę pomiędzy nimi, ponieważ tak naprawdę znaczą one coś innego.

Warto pamiętać o tym, że w momencie rezygnacji z chęci kupna nieruchomości zaliczka jest w pełnej kwocie zwracana klientowi, z kolei zadatek nie. Wobec tego wtedy, gdy sprzedający wymaga zadatku, a ty nie jesteś stuprocentowo pewny danej nieruchomości, pamiętaj o tym ryzyku.

Dokumenty niezbędne do zawarcia umowy
Podpisywanie umów dotyczących zakupu nieruchomości, w tym umowy wstępnej, odbywa się w kancelarii notarialnej. Warto pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą ważny dowód osobisty – to on jest podstawą do podpisania dokumentów.

Zawsze czytaj umowy
Niezależnie od tego, czy interesują cię nowe mieszkania w Warszawie na sprzedaż, czy też wolisz zdecydować się na inną lokalizację, nie zapominaj o tym, by dokładnie czytać wszystkie umowy – chociaż dzisiaj przepisy prawa zapobiegają sytuacjom, gdy umowa będzie niekorzystna dla kupującego, to jednak nadal można spotkać się z różnymi kruczkami prawnymi.

Dokładnie odbierz mieszkanie
Nie możesz zapominać również o tym, aby przy odbiorze mieszkania zawsze dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Odbiór powinien być potwierdzony protokołem pisemnym, w którym znajdą się ewentualne zastrzeżenia dotyczące zakupionej nieruchomości.

Możesz także skorzystać z usług firm zajmujących się świadczeniem usług pomocy specjalistów przy odbiorze mieszkań, gdy zależy ci na ochronie swoich interesów.


Opublikowano

w