Galwanizacja – estetyka i trwałość

stalOkres wakacyjny to dla wielu osób doskonały moment na odnawianie swojego domu lub mieszkania. Jednak dla każdego ten czas wiąże się z podejmowaniem ważnych decyzji odnośnie niektórych przedmiotów, które na przestrzeni kilku lat straciły swój piękny wygląd. Tak na przykład dzieje się z niezabezpieczonymi przedmiotami metalowymi. Dlatego właśnie doskonałym rozwiązaniem, aby nie tracić tych rzeczy, które być może mają sentymentalną wartość dla swoich właścicieli jest ich odświeżenie. Jednak okazuje się, że odświeżanie metalowych przedmiotów wcale nie jest takie proste, na jakie wygląda. Bardzo często nie wystarczy wytrzeć ich z kurzu i umyć, ponieważ na powierzchni zaszły już pewne procesy, które w dużej mierze są nieodwracalne. Dlatego właśnie coraz modniejsza staje się galwanizacja, czyli nakładanie powłok na przedmioty metalowe.

Proces galwanizacji najczęściej przywraca pierwotny wygląd naszym starym przedmiotom, a niektórym nawet nadaje odrobinę szlachetności. Do najczęściej spotykanych procesów podczas procesu galwanizacyjnego należy posrebrzanie, pozłacanie, a także nakładanie powłoki miedzianej oraz innych. Dzięki temu nie będziemy musieli rezygnować z całego wystroju wnętrza, który tak dokładnie wybieraliśmy podczas urządzania mieszkania. W związku z coraz większym zainteresowaniem procesem galwanizacyjnym, na rynku powstaje coraz więcej najróżniejszych firm, które specjalizują się w tej dziedzinie. Warto jednak podejmować w tej kwestii rozsądne decyzje, ponieważ nie każdy warsztat potrafi właściwie nakładać powłoki galwanizacyjne. Może okazać się, że ważne dla nas przedmioty nie będą wcale po tym zabiegu wyglądały atrakcyjniej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem przeanalizować kilka ofert i zdecydować się na tę, która najbardziej nam odpowiada. Warto zwracać uwagę także na to, czy reklamowany warsztat posiada odpowiednie maszyny do procesu galwanizacyjnego. Są one równie ważne co doświadczenie i wiedza w tej dziedzinie. Powinny być jak najbardziej precyzyjne, ponieważ muszą obsługiwać bardzo małe i delikatne przedmioty. Po nałożeniu określonej powłoki nasze przedmioty powinny nabrać także innych właściwości, takich jak większa trwałość na uszkodzenia oraz zwiększony połysk. Będą zatem nie tylko odświeżone, ale będą wyglądały jak nowe.

Co to jest galwanizacja?

galwanizernia
Fot. Wikipedia

Wiele metalowych części maszyn lub urządzeń pokrywanych jest metalową powłoka w celu dodania im estetyki, odporności na zużycie i ścieranie, a także ochrony przed rdzą. Proces powlekania materiałów metalowych innymi metalami takimi jak chrom, cynk nikiel miedź, czy też złoto lub srebro odbywa się z udziałem prądu stałego i jest galwanizacja. Wiele przedmiotów codziennego użytku, z którymi mamy do czynienia jest poddawanych tej obróbce. Przykładem mogą być chromowane felgi, krany, które mamy w każdej łazience, a także pokryty cynkiem bęben w naszych pralkach. Możemy kupić gotowe przedmioty poddane obróbce galwanizacyjnej lub zlecić taką pracę jednej z wielu firm, które oferują nam tego typu usługi. Galwanizacja jest również stosowana w medycynie raz rehabilitacji. Jak dowiedziono wpływ prądu elektrycznego, oczywiście o odpowiednim napięciu, ma korzystny wpływ na nasz organizm. Za jego pomocą można wyleczyć wiele chorób oraz dolegliwości, takich jak zwyrodnienia stawów, choroby układu krążenia, choroby neurologiczne takie jak rwa kulszowa, oraz kontuzje, przy których zostały uszkodzone mięśnie. Od pewnego czasu metodę tą zaczęto stosować również w kosmetyce na przykład przy leczeniu trądziku, a także poprawie napięcia mięśni, oraz ujędrnienia skóry twarzy.


Opublikowano

w

Tagi: