Jak dobrać fotel do stylu wnętrza?

wybor fotelaW aranżacji salonu lub pokoju dziennego meble wypoczynkowe stanowią ważny element zarówno pod względem użytkowym, jak i dekoracyjnym. Jednym z nich jest fotel pozwalający na komfortowy wypoczynek z książką po całym dniu pracy oraz zajęcie wygodnej pozycji podczas picia napojów z gośćmi. Pełni on również ważną funkcję ozdobną, dlatego wiele osób zastanawia się, w jaki sposób dopasować dany model do całości stylistyki danego wnętrza. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Dopasowanie fotela lub pufy do kanapy z różnych kolekcji

Osoby mające już zaaranżowane wnętrze w konkretnej estetyce, lecz pragnące dokupić dodatkowe elementy powinny dostosować je do panującej stylistyki, w taki sposób, aby stworzyć spójną kompozycję. Ważne, aby pufy z oparciem albo fotele były w podobnej kolorystyce, co kanapa lub sofa. Jeżeli nie można ich dobrać w takiej samej tonacji, wówczas warto poszukać modele odrobinę jaśniejsze lub ciemniejsze. Natomiast faktura tkanin obiciowych również powinna być wykonana z tego samego materiału. Może on różnić się grubością, jednak mając kanapę pokrytą welurem, warto dopasować pozostałe elementy również z tego typu tkanin.

Dobór foteli oraz puf z tej samej kolekcji

Osoby mające już kanapę lub sofę z danej serii mogą z łatwością dobrać pozostałe elementy. Takie rozwiązanie wydaje się najprostsze, jednak nie wszystkie meble muszą wyglądać tak samo. Dobierając fotel uszak, tron, puf, podnóżek lub inny tego typu element można wybrać go w identycznym kolorze albo w zupełnie innej barwie jednak w podobnym kształcie i tej samej fakturze materiałów obiciowych.

W celu stworzenia eleganckich kompozycji aranżacyjnych pozwalających dobrać fotele i inne elementy do całości stylizacyjnej wnętrza warto skorzystać z oferty sklepu meblowego Chesterfield. Tu znajdują się modele przeznaczone zarówno do estetyk klasycznych, boho, glamour, jak i nowoczesnych, industrialnych, loftowych, minimalistycznych oraz wielu innych.

Kolor fotela a styl aranżacji

Wiele osób zastanawia się, czy zawsze barwa fotela musi być taka sama tak jak innych mebli w danym wnętrzu? To zależy od potrzeb estetycznych. Jeżeli pragniesz, aby całe wnętrze zostało zaaranżowane w jednym kolorze, na przykład posiadasz salon w estetyce loftowej i przeważają barwy popielate oraz granatowe, wówczas fotel wybierz również w tego typu barwach. Natomiast miłośnicy wnętrz eklektycznych, boho lub innych estetyk pozwalających na łączenie i mieszanie bardzo odmiennych wersji kolorystycznych mogą zdecydować się zupełnie na inną barwę fotela albo kompletu, w którym również będą pufy z oparciem.

Spójność wzorów i motywów zdobniczych

Podczas wyboru każdego nowego mebla tapicerowanego należy zwrócić uwagę na jego wzory i elementy dekoracyjne. Jeżeli kanapa, sofa, krzesła tapicerowane, poduszki mają cekiny lub kryształki, wówczas dobierając fotel, można również wybrać model mający tego typu ozdoby. Natomiast przy zbyt dużej ilości lepiej z nich zrezygnować. Warto pamiętać o tym, aby zachować umiar. Podobnie wygląda sytuacja z rozmaitymi wzorami. Do kanapy w kratkę nie dobieramy fotela w kropki ani w kwiatki. Powinien on wówczas być w jednym kolorze, który występuje w pozostałych meblach tapicerowanych.


Opublikowano

w

Tagi: