Jak urządzić domowe miejsce pracy?

domowe biuroCoraz więcej osób jest zmuszonych do pracy z domu. Jak zaaranżować domowe biuro i jak powinno ono wyglądać? Inspiracje i wskazówki dotyczące umeblowania biura znajdziesz tutaj.

Praca w domu

Praca z domu wydaje się być dużym ułatwieniem. Bez dojazdów do pracy, bez korków i wczesnego wstawania. Rzeczywistość nie jest jednak tak kolorowa. Przez pandemię większość z nas doświadcza pracy z domu. Samodzielna praca stwarza problemy z organizacją pracy i czasu oraz samodyscypliną. Z kolei współlokatorzy czy rodzina utrudniają spokojną pracę. Może nie da się wyciszyć innych osób na czas swojej pracy, jednak dobra aranżacja gabinetu pozwala uzyskać upragniony spokój pozytywnie wpływa na produktywność. Choć praca z laptopem na kolanach w łóżku czy na sofie wydaje się być przyjemnym rozwiązaniem, ten sposób pracy szybko może okazać się nieodpowiedni dla kręgosłupa. Dlatego ważne jest posiadanie odpowiednio dostosowanego miejsca pracy.

Jak powinno wyglądać domowe biuro?

Aranżacje domowego biura często są minimalistyczne, schludne i zorganizowane. Takie właśnie powinno być biuro. Jednak, jak uzyskać taki efekt, jeśli jesteś zmuszony stworzyć biuro w sypialni, w salonie lub w kuchni? Nie każdy ma możliwość zagospodarowania całego pomieszczenia. To nie jest problem, jeśli dobrze urządzisz swój kąt.

Miejsce

Warto zastanowić się, gdzie jest możliwość stworzenia miejsca pracy. Osobny pokój daje najwięcej możliwości zaaranżowania wygodnego i komfortowego biura. Jednak często dostępna jest tylko część pokoju. Najlepiej wydzielić na biuro część sypialni. Pokój ten nie jest w ciągu dnia tak często użytkowany co ułatwia spokojną pracę. Fragment pomieszczenia przeznaczony na biuro warto odgraniczyć od reszty pokoju. Biurko możesz zasłonić regałem na książki, ścianką lub parawanem. W ten sposób można ograniczyć odwracanie swojej uwagi od pracy i w pełni skupić się na swoich zajęciach.

Styl aranżacji

W ciągu ostatnich lat najpopularniejszym stylem biurowym jest nowoczesny minimalizm, który zakłada posiadanie jak najmniejszej ilości odwracających uwagę drobiazgów oraz utrzymuje pomieszczenia w kolorach sprzyjających koncentracji np. szary, zielony i fioletowy.

Podstawowe wyposażenie

W każdym biurze najważniejszymi elementami są biurko i krzesło. Osoby pracujące zdalnie najczęściej pracują za pomocą komputera. Aby zachować komfort, szerokość biurka powinna wynosić przynajmniej 90 cm. Wielkość biurka dostosuj także do rodzaju wykonywanej pracy. Praca na papierze może wymagać więcej powierzchni niż na samym laptopie. Ważne jest wygodne krzesło, aby wielogodzinna praca nie odbiła się na zdrowiu i stanie kręgosłupa. Ponadto biurko warto ustawić przy oknie. Światło słonecznie pozytywnie wpłynie na samopoczucie jak i pomoże przy pracy. Do pracy po zachodzie słońca przyda się lampka biurkowa. W oświetleniu górnym i lampkach dobrze jest zastosować żarówki o barwie neutralnej lub lekko zimnej, które wspierają koncentrację.

Dekoracje

Aranżacje minimalistyczne można z pewnością wzbogacić o dekoracje ścienne w postaci fototapet, grafik czy plakatów lub nowoczesnych obrazów. W biurze świetnie sprawdzą się także rośliny. Ożywią one chłodne pomieszczenie, a także wniosą odrobinę domowej atmosfery.


Opublikowano

w