Jak wybrać kask przeznaczony do prac na wysokości?

Wedle przepisów, pracownicy wykonujący usługi na wysokości powinni być wyposażeni w odpowiedni kask. Kask powinien być lekki, komfortowy, a przede wszystkim spełniać funkcję ochroną. Dowiedz się, jak wybrać kask przeznaczony do prac na wysokości.

Jak dopasować kask ochronny?

kaskNa samym początku dopasuj więźby. Ważne jest, aby przy wprowadzeniu zaczepów więź do rowków w skorupie, paski były napięte. Kolejnym krokiem jest regulacja tylnej części kasku, czyli dopasowanie rozmiaru do obwodu głowy. Pamiętaj, że prawidłowo dobrany kask nie uwiera. Następnie należy ustawić wysokość kasku, który wpływa na komfort noszenia i bezpieczeństwo.

Kupując kask powinniśmy zwrócić uwagę na jego lekkość. Błędem jest myśleć, że im lżejszy, tym lepszy, ponieważ jego waga zależy przede wszystkim od konstrukcji. Mniejsza waga kasku jest po prostu bardziej komfortowa dla użytkownika. Wybór kasku zależny jest również od rodzaju wykonywanej pracy na wysokości. Warto wziąć pod uwagę także potencjalne urazy, na które jest narażony alpinista przemysłowy.

Decydując się na zakup kasku dobrze jest wybrać ten, który posiada wywietrzniki – ułatwiają one pracę w ciepłe dni. Z tego względu warto wybrać kask o jaśniejszych kolorach, które zniwelują i odbiją promienie słoneczne. W końcu komfort pracy ma duże znaczenie. Aby ułatwić sobie zadanie warto wybrać kask, który nie jest skomplikowany w obsłudze, posiada łatwo dostępne i wykonane z wysokiej jakości materiałów mechanizmy. Owe systemy są odpowiedzialne za odpowiednie dobranie kasku do głowy, a za tym idzie większe bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest także materiał. Najczęściej kaski wykonuje się z polietylenu, ale coraz częściej stosowane są kompozyty poliestrowo-szklane. Co prawda ich koszt jest dużo większy, ale sprzęt jest bardziej wytrzymały i rozprasza większą ilość energii.

Dodatki dla alpinisty przemysłowego

Przy wyborze kasku możemy od razu zakupić do niego dodatki. Przykładowo wybrać można kask z okularami, ze słuchawkami, z ochroną przeciwdeszczową, z maską czy kask z paskiem podbródkowym. Wszystkie dodatki zależą od charakteru pracy i nie ma problemów, aby nabyć je z czasem.

Jaki model kasku wybrać?

Na uwagę zasługuje kask Vertex Best firmy PETZL. Kask posiada boczne szczeliny do montowania osłon słuchu. System regulacji pozwala wycentrować kask i ustawić optymalny uchwyt. A co najważniejsze klamra paska pod brodą pozwala ograniczyć ryzyko utraty hełmu, podczas upadku z wysokości. Przyrząd nie posiada wentylacji, co akurat jest zaletą, ponieważ chroni przed ryzykiem porażenia prądem i rozbryzgami płynnego metalu.

Warty polecenia jest także kask Alveo Vent, który wyposażony jest w piankę zapewniającą komfort. Sprzęt alpinistyczny posiada także otwory wentylacyjne, boczne szczeliny do montowania osłon słuchu oraz klamrę paska, który ogranicza ryzyko zsunięcia się kasku, podczas upadku z wysokości.

Źródło: DlaAlpinisty.pl – Środki do mycia elewacji


Opublikowano

w