baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Narzędzia potrzebne do kucia betonu

Kucie betonu polega na rozbijaniu jego struktury przy użyciu specjalnego narzędzia udarowego wyposażonego w dłuto. Specjalny mechanizm elektropneumatyczny wykorzystujący sprężone powietrze zasila pracę bijaka, który uderza w dłuto. Jakie narzędzia i akcesoria są niezbędne w trakcie kucia betonu? Na jakie parametry sprzętu należy zwrócić szczególną uwagę?

Kucie betonu — urządzenia udarowe

wiertarkaDo najczęściej używanych urządzeń do kucia w betonie zalicza się młoty udarowe, młotowiertarki z funkcją podkuwania, młoty wyburzeniowe i bruzdownice. Dodatkowo jest niezbędne odpowiednie dłuto montowane do urządzenia, np. za pośrednictwem uchwytu szybkomocującego SDS Max lub SDS Plus. W przypadku betonu zaleca się używanie dłuta z końcówką stożkową, które idealnie nadaje się do twardych materiałów. Do wykonania otworów na odpowiednią głębokość, przeważnie wykorzystuje się dłuta wyróżniające się płaskim zakończeniem. Takie akcesoria pozwalają na szybkie odłupywanie poszczególnych warstw betonu. Wspomniane wcześniej bruzdownice to urządzenia służące do wykonania rowków (do instalacji elektrycznej) np. w betonowej ścianie.

Co jeszcze warto wiedzieć o kuciu w betonie?

W trakcie wyboru konkretnego urządzenia należy zwrócić uwagę na siłę udaru, czyli miarę energii, która jest przekazywana na dłuto w trakcie jednego uderzenia. Producenci określają ten parametr w jednostce J. Im jest wyższa, tym sprzęt jest przeznaczony do cięższej pracy. Podstawowe urządzenia do kucia betonu mają siłę udaru zawierającą się w zakresie od około 2 J do około 8 J. Z kolei profesjonalny sprzęt ma siłę udaru przekraczającą 8 J.

Beton należy do bardzo twardych materiałów, dlatego w trakcie kucia należy odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo. Prawidłowo przygotowane miejsce pracy to podstawowa kwestia. Odpowiedni strój roboczy w tym okulary, kask, rękawiczki i nauszniki stanowią najważniejsze środki ochrony osobistej.

Potrzebujesz specjalistów od techniki diamentowej? Zapraszamy! FG-Tech – kucie betonu Bydgoszcz

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w

Tagi: