Jak wyczyścić klimatyzację domową?

Klimatyzator – jak każdy Inny sprzęt elektroniczny, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, by jego żywotność była jak najdłuższa. W procesie chłodzenia powietrza dochodzi do wytwarzania dużej ilości wilgoci, co sprzyja powstawaniu i utrzymywaniu się różnych mikroorganizmów. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na konieczność czyszczenia domowego klimatyzatora, by zahamować rozwój bakterii i grzybów. Jak więc dokładnie i skutecznie czyścić domową klimatyzację?

3473_hugeW klimatyzatorach znajdują się wymienniki ciepła – parownik i skraplacz, które odpowiedzialne są za przepompowywanie powietrza, które rzecz jasna przepływa przez nie razem z kurzem, pyłem, a także drobnoustrojami. Mikroorganizmy te osadzają się na wewnętrznych powierzchniach sprzętu, mogąc go uszkadzać, a także zanieczyszczać powietrze. Sprawdź, jak dokładnie działa klimatyzacja do domu: http://www.caligo.pl/oferta/klimatyzacja/.

Klimatyzator znajdujący się w domu powinniśmy czyścić raz w roku. Jednak ważnym jest to, że wewnątrz znajduje się specjalny filtr, który wymaga oczyszczania już nieco częściej, bo przynajmniej raz na kwartał. Zazwyczaj są to filtry zgrubne, które wystarczy przemyć łagodnym środkiem czyszczącym – najlepiej bakteriobójczym. Warto też regularnie przemywać panele, ponieważ to przez nie przepływa powietrze do klimatyzatora, gdzie gromadzi się bardzo dużo zanieczyszczeń. Nie trzeba jednak ani rozkręcać sprzętu, ani posiadać specjalnych przyrządów do mycia. Wystarczy bowiem przetrzeć go szmatką nasączoną delikatnym środkiem czyszczącym. Istotne jest również kontrolowanie skraplacza znajdującego się na zewnątrz budynku, ponieważ na nim mogą zalegać liście, owady, pióra i inne elementy, które będą utrudniać jego pracę i zmniejszać skuteczność wymiany powietrza, a w rezultacie mogą go zniszczyć.

Duże zanieczyszczenie klimatyzatora objawia się w jego pracy. Pierwsze oznaki można zauważyć w większym zużyciu energii elektrycznej i wytwarzaniu podczas pracy hałasu. Brak interwencji może doprowadzić do zużycia wentylatorów i sprężarki, co kończy się zazwyczaj ich trwałym uszkodzeniem. Poza tym nieczyszczona klimatyzacja do domu to wzrost ryzyka zachorowania na choroby układu oddechowego, a także wystąpienia alergii.