Jak wykończyć i zaaranżować schody z betonu architektonicznego?

schody

Schody to element niezbędny w budynkach kilkukondygnacyjnych i niejednokrotnie nie stanowią jedynie połączenia między piętrami, lecz także pełnią funkcję reprezentacyjną. Warto zatem starannie je zaprojektować – rozpoczynając od wyboru odpowiedniego materiału, z jakiego będą wykonane, poprzez sposób wykończenia, aż po oświetlenie. Schody z betonu architektonicznego dają spore możliwości eksperymentowania – sprawdź, jakie aranżacje możesz z nimi wykreować!

Beton architektoniczny – najpierw poznaj jego zalety

Zastanawiasz się, dlaczego to właśnie schody z betonu architektonicznego są warte uwagi? Są przecież do wyboru również inne materiały, jak drewno czy stal. To jednak beton – dzięki swoim unikalnym właściwościom – doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach i jest wybierany przez wymagających inwestorów. Nie powinno to dziwić, ponieważ wykazuje on odporność na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, jest niepodatny na działanie czynników zewnętrznych – w tym atmosferycznych, dlatego często stosuje się go na zewnątrz, w dodatku można poddawać go wierceniu w celu montażu barierek i innych elementów dodatkowych. Sam w sobie prezentuje się stylowo – do wyboru masz kilka wariantów kolorystycznych, a wśród nich biel, szarość, antracyt czy czerń. Dzięki temu z łatwością dopasujesz go do aranżacji w swoich wnętrzach i sprawisz, że wykonane z niego schody będą stanowić spójną całość z resztą wystroju.

Ciekawym rozwiązaniem są schody dywanowe na beton – to propozycja dla osób ceniących nienaganną estetykę oraz staranne wykończenie. Jest ono jednolite i pozbawione widocznych łączeń, co znacznie poprawia wygląd konstrukcji i sprawia, że staje się ona wizualnie lżejsza. Dzięki zastosowaniu schodów dywanowych zyskujesz też wolną przestrzeń pod nimi, którą możesz dowolnie zaaranżować i wykorzystać.

Przykładowe aranżacje ze schodami betonowymi w roli głównej

Skoro już wiesz, dlaczego warto postawić na schody z betonu architektonicznego GRC, daj się zainspirować poniższymi propozycjami. Chcąc stworzyć niepowtarzalny styl swoich schodów:

  • wybierz do nich odpowiednie poręcze i barierki – szklane sprawdzą się w wystrojach glamour, eleganckich i modernistycznych, drewniane z kolei świetnie wpiszą się w design minimalistyczny oraz skandynawski. Jeśli lubisz styl loftowy czy industrialny, postaw na połączenie betonu z metalem malowanym proszkowo;
  • zadbaj o stylowe oświetlenie – w tej roli doskonale sprawdzą się listwy LED na każdym stopniu, które prezentują się bardzo efektownie zwłaszcza po zmroku. Równie dobrze będą wyglądać kinkiety umieszczone w równych odstępach wzdłuż schodów lub oprawy świetlne wpuszczane w ścianę;
  • wykończ schody z betonu – możesz oczywiście pozostawić je w ich surowej formie, która wcale nie wymaga pokrywania innymi materiałami. Alternatywą jest zastosowanie drewna, płytek – koniecznie antypoślizgowych lub kamienia naturalnego.

Schody z betonu GRC dają nieograniczone możliwości eksperymentowania – przekonaj się sam i wybierz je do swojego projektu!


Opublikowano

w

Tagi: