Jakie meble wybrać do ogrodu?

Urządzasz ogród i nie wiesz, na jakie zdecydować się meble? Chcesz, żeby były trwałe, ale i odpowiednio komponowały się z resztą ogrodu? Marzy Ci się mały rajski ogródek, w którym spędzanie czasu będzie prawdziwą przyjemnością? Oto kilka wskazówek.

Czym się kierować przy wyborze mebli

mebl do ogroduMeble ogrodowe muszą być przede wszystkim trwałe i praktyczne. Często wystawiane będą na zmienne temperatury (nie zawsze przecież możemy schować je na noc w domu czy przydomowym schowku). Mocne słońce, przejściowe deszcze i silny wiatr to tylko kilka trudności, którym muszą sprostać. Ważny jest więc wybór materiału, z którego będą zrobione, ale też impregnatów, które pomogą nam lepiej je zabezpieczyć. Na nasz wybór wpłyną też inne czynniki: wielkość samego ogrodu, ale też liczebność rodziny, to czy meble będą stały na trawie, czy na betonowych płytkach oraz to, jakim dysponujemy budżetem.

Materiały, z których zrobione są meble ogrodowe

Meble ogrodowe zwykle robi się z drewna, wikliny, rattanu, technorattanu, plastiku lub metalu. Każde z tych rozwiązań ma swoje dobre strony. Przykładowo meble drewniane są ekologiczne i pasują do każdego ogrodu. Trzeba o nie odpowiednio dbać, a będą służyć nam przez lata. Jeśli interesuje Cię impregnacja i malowanie drewna w ogrodzie – krok po kroku, zajrzyj koniecznie do tego poradnika.
jakie mebleMeble wiklinowe są lekkie – można je więc bez trudu ustawiać w różnych miejscach ogrodu – i pozwalają wielokrotnie się przemalowywać. Meble z rattanu i technorattanu to wybór dla tych, którzy cenią elegancję i stawiają na wysoką jakość wykończenia. Musisz jednak pamiętać, że decydując się na taki zestaw, decydujesz się na regularne, systematyczne prace pielęgnacyjne. Dodatkowo ten rodzaj materiału nie pozwala na zbyt długą ekspozycję na słońce. Wariant plastikowy to przede wszystkim świetne rozwiązanie dla tych, którzy stawiają na ekonomiczne i praktyczne pomysły. Zestawy metalowe to rozwiązanie dla zwolenników nowoczesności. Kojarzą się one z luksusem i elegancją.

Ekologiczne meble ogrodowe

Obok gotowych zestawów meblowych istnieją też inne rozwiązania na zaaranżowanie przestrzeni naszego ogrodu. Bardzo modnym rozwiązaniem stało się ostatnio wykorzystywanie drewnianych elementów i konstrukcji do zbudowania nowych mebli. Jeśli więc masz na zbyciu kilka palet możesz śmiało zbudować z nich stół czy ławę. Drewniana deska i kawałek sznura to wystarczające elementy do zbudowania huśtawki dla dzieci. Nie wyrzucaj też starych drzwi, okiennic czy krzeseł. Wystarczy je przemalować i odświeżyć, a będą służyć jeszcze bardzo długo.

Co oprócz mebli ogrodowych

Obok zestawu meblowego, na który się zdecydujesz możesz też zdecydować się na szereg dodatków ułatwiających i umilających czas spędzony w ogrodzie. Jednym z nich będzie parasol ogrodowy. Kolejnym huśtawka, leżaki czy bardzo teraz modne wiszące fotele z miękkimi poduszkami. Czas spędzony na ogrodzie umili z pewnością grill czy basen, a dla najmłodszych sprawdzi się świetnie piaskownica, domek na drzewie czy zjeżdżalnia.


Opublikowano

w