Kamienna obudowa – pomysł na ciekawy wygląd wanny

Kamienie naturalne to bardzo atrakcyjny materiał do wykańczania wnętrz. Może on zostać wykorzystany między innymi w charakterze obudowy do wanny. Oto co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie.

Różne rodzaje kamienia

kamienna obudowaNa rynku znajdziemy kamienie różnego rodzaju, m.in. granity, marmury, piaskowce. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, lecz również właściwościami fizycznymi, takimi jak twardość czy nasiąkliwość. Jeśli myślimy o zbudowaniu kamiennej oprawy dla naszej wanny, najsłuszniejszym wyborem będą granity, które odznaczają się nie tylko wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ale również na wilgoć, której w łazience nie brakuje. Marmury są od granitów bardziej atrakcyjne pod względem estetycznym, jednak z czasem nasiąkają wodą, dlatego aby zachować ich wygląd i strukturę, konieczne jest ich regularne impregnowanie przy pomocy specjalnych preparatów. Piaskowce również można impregnować i w ten sposób zabezpieczyć przed destrukcyjnym działaniem wilgoci, jednak należy pamiętać, że są to kamienie o chropowatej powierzchni, dlatego bardzo skutecznie zatrzymują brud i osady z wody, doczyszczenie ich będzie wymagało znacznego wysiłku.

Zalety kamienne obudowy

Dlaczego warto zdecydować na obudowy z kamienia naturalnego? Najważniejszym ich plusem jest bardzo ciekawa estetyka. Na świecie nie ma dwóch tak samo wyglądających brył kamienia – decydujący jest nie tylko gatunek skały, ale również jej kolorystyka, faktura oraz żyłkowanie. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na granit czy marmur, możemy mieć pewność, że nasza wanna zyska unikalną obudowę. Kolejna zaleta to plastyczność tego materiału, dzięki której sprawdzi się on nawet w przypadku wanien o nietypowych kształtach – kamienną bryłę można wycinać i formować tak, aby dokładnie odpowiadała krawędziom wanny. Jest to ogromna przewaga nad płaskimi płytkami, które w przypadku wanien o zaokrąglonych bokach będą tworzyć wokół nich nieco kanciastą krawędź. Łączenia wykonywane za pomocą fug ze skalnego pyłu i są niemal niewidoczne.

Wady obudowy kamiennej

Kamienne obudowy mają niestety również pewne wady. Najistotniejsza to cena, znacząco przewyższająca cenę obudowy z płytek ceramicznych. Kolejny minus to fakt, że kamienne płyty nie sprawdzą się w połączeniu z każdą wanną. Niepolecane jest wykonywanie kamiennej obudowy do wanien z akrylu, które pod wpływem ciężaru wody i osoby w nich przebywającej mogą się odkształcać, co będzie powodować powstawanie szczelin na styku wanny i obudowy – przez takie szczeliny przedostaje się woda wraz z brudem, które z czasem może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni pod obudową. Obudowy kamienne zalecane są w połączeniu z wannami stalowymi.

Firma HB-Polska specjalizuje się w dostarczaniu najwyższej jakości kamienia naturalnego – granitu, marmuru, kwarcytu – do produkcji elementów wystroju wnętrz, w tym obudów wanny.


Opublikowano

w