baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Korzyści ze stosowania rekuperacji

Rekuperatory to urządzenia wyposażone w wymienniki,które odzyskują ciepło z powietrza wyciąganego z pomieszczeń, a następnie przekazują je do nawiewanego do budynku powietrza. We wnętrzu rekuperatora styka się chłodne powietrze z ciepłym i następuje wyrównanie temperatury.

rekuperator2Po tego typu urządzenia sięga się przede wszystkim w domach jednorodzinnych oraz budynkach mieszkalnych, a także w obiektach użyteczności publicznej. Odzysk ciepła z wentylacji jest obecnie obowiązkowy wszędzie tam, gdzie wydajność wentylacji jest większa niż 500 m3/h, tj. w większych domach jednorodzinnych lub usługowych. Przepisy określają też jej minimalną sprawność temperaturową na poziomie co najmniej 50%.
Jakie wiążą się zalety z tego typu rozwiązaniem? Czy rzeczywiście warto postawić na rekuperację?

Dlaczego warto zainwestować w rekuperatory?

Rekuperacja cieszy się coraz większą popularnością. Rozwiązanie to zapewnia oszczędności i komfort klimatyczny. Dzięki temu staje się ono coraz popularniejsze w nowoczesnym budownictwie.
Obecnie bardzo dużą wagę przywiązuje się do energooszczędności, na co wpływa między innymi wzrost cen paliw kopalnianych i energii elektrycznej. Nic więc dziwnego, ze podczas budowania domów sięga się po materiały izolacyjne, które mają niski współczynnik przenikalności cieplnej. Do tego każdy wybiera jak najbardziej szczelne okna i drzwi. To wszystko sprawia, że pojawiają się problemy z prawidłową wentylacją. W takich przypadkach znacznie korzystniejszą opcją będzie wybór rekuperacji aniżeli wentylacji grawitacyjnej, która po prostu nie sprawdza się w przypadku zbyt szczelnych pomieszczeń. Brak wymiany powietrza sprzyja powstawaniu wilgoci, zaduchu i pleśni. Kłopoty te rozwiązuje wymuszona wentylacja, tj. wentylacja mechaniczna, która zapewnia odpowiednią wymianę powietrza bez ponoszenia strat energetycznych.

W przypadku rekuperatorów znika problem z koniecznością budowania kominów do wentylacji oraz montowania okien z nawiewnikami i mikrowentylacją. Budynki wykorzystujące rekuperatory mają mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. To pozwala na niemałe oszczędności w postaci zakupu mniejszych rozmiarów grzejników i pieca grzewczego o mniejszej mocy. Ponadto zwiększa się komfort przebywania w pomieszczeniach. Znika problem niekorzystnych dla zdrowia przeciągów, zmniejsza się zawartość dwutlenku węgla w powietrzu i ilość alergenów. Redukcji ulega także poziom wilgoci w budynku. Mieszkańcy zyskują możliwość stałego dostępu do świeżego filtrowanego powietrza bez strat ciepła.

Więcej przeczytasz na https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w