Lakierowanie na mokro czy proszkowe?

Lakierowanie proszkowe jest doskonałą alternatywą dla standardowego nakładania farby na mokro. Polega ono na pokrywaniu powierzchni metalu specjalną farbą proszkową. Poniżej postaramy się porównać obie metody i opisać zarówno ich zalety jak i wady.

Zalety lakierowania proszkowego

Wybierając malowanie proszkowe należy liczyć się z większymi kosztami niż w przypadku klasycznego malowania na mokro. Należy jednak przy tym pamiętać, że w przypadku tej technologii nie dochodzi do jakiejkolwiek straty lakieru. Farba, która nie przylegnie do malowanej powierzchni, może być odzyskana i użyta ponownie. Warte podkreślenia jest również to, że w przypadku lakierowania proszkowego farba zasycha znacznie szybciej i wygląda estetycznie.

Malowanie proszkowe gwarantuje bardzo dobrą jakość oraz trwałości pokrycia. Nawet najlepsze lakiery przeznaczone do malowania na mokro nie zagwarantują tak wytrzymałej i jednolitej powłoki. Powierzchnia pomalowana z użyciem technologii proszkowej nie tylko wygląda bardzo estetycznie, ale jest również bardziej odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne, chemiczne, korozje a także promieniowanie ultrafioletowe.

Zalety lakierowania na mokro

Główną zaletą lakierowania na mokro jest to, że w ten sposób można pomalować praktycznie każdy materiał. Nie bez znacznie jest również fakt, że dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju farb do malowania na mokro. Lakierowanie proszkowe, choć ma wiele zalet nie może być wykorzystane w każdej sytuacji. Proszkowo zazwyczaj lakieruje się powierzchnie metalowe a dużo rzadziej drewniane i drewnopochodne. W sporadycznych przypadkach wykorzystuje się malowanie proszkowe do pokrywania szkła i ceramiki.

Estetyka lakierowania

W przypadku malowania bardzo ważna jest estetyka. Okazuje się, że zarówno w przypadku metody proszkowej jak i klasycznego malowania na mokro może być ona wysoka. Bardzo dużo zależy w tym wypadku, od jakości zastosowanej farby oraz sprawności lakiernika.

Różnice można zazwyczaj zaobserwować dopiero po pewnym czasie. Przedmioty pokryte farbą proszkową są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia niż te pomalowane na mokro. Ponadto standardowe farby bardzo często pod wpływem promieniowania ultrafioletowego matowieją i zmieniają odcień. Najgorsze jest jednak to, że po pewnym czasie na skutek działania czynników atmosferycznych farby te się łuszczą. Lakierowanie proszkowe w dużo trwalszy sposób zabezpiecza metalowe powierzchnie.


Opublikowano

w

Tagi: