Montaż szalówki

szalowkaSzalówka, czyli drewniana elewacja są jedna z najstarszych metod na wykonanie elewacji budynku. Montaż szalówki w połączeniu z dociepleniem wygląda na dość proste zadanie ale zapewniam, że lepiej powierzyć to fachowcom.

Dlaczego szalówka?

Drewno jest jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Właściwie użyte i zabezpieczone daje gwarancję długiej żywodności oraz trwale spełnia swoje zadanie. Żaden materiał budowlany nie spełni swojej roli jeśli zostanie użyty niezgodnie z zasadami budowlanymi. Modne ostatnio tynki mineralne są estetyczne i bardzo możliwe że trwałe, ale to trzeba dopiero sprawdzić. Natomiast drewno jest już dostatecznie przetestowanym materiałem na elewacje zewnętrzne. Wystarczy spojrzeć na stare domy drewniane obite szalówką 50 i więcej lat temu by dojść do wniosku, że nawet niezaimpregnowane i niepomalowane drewno 'trzyma fason’.

Co z trwałością?

Dzisiaj mamy możliwości by zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników atmosferycznych i słońca. Przy okazji nadamy mu estetyczny, lubiany przez nas kolor. Jeżeli przy tym właściwie zamontujemy i zabezpieczymy szalówkę przed zaciekami efekt na długie lata jest 'murowany’. Spore znaczenie ma przy tym fakt, że pod szalówkę można położyć dowolną ilość styropianu bądź wełny mineralnej. Potocznie sądzi się, że pod szalówkę, a kiedyś pod siding 'wejdą myszy’ i 'zjedzą wszystko’. Tak twierdzą ci, którym elewację tego typu robili niesolidni fachowcy, bądź wykonali ją nieprawidłowo sami. Są metody na to, by myszom i innym 'duszkom’ sprawić zaporę nie do przebycia. Od tego są fachowcy!

Szalówka płaska i półokrągła to produkt, który nada niepowtarzalnego uroku oraz sprawi, że dom stanie się wyjątkowy oraz bardziej atrakcyjny.


Opublikowano

w

Tagi: