Na co zwracać uwagę przy wyborze centrali klimatyzacyjnej

Centrala klimatyzacyjna stanowi serce całego systemu wentylacyjnego w budynku. Dlatego jej wybór jest zagadnieniem ważnym. Musimy się zastanowić, czego potrzebujemy i na tej podstawie rozpatrzeć konkretne urządzenia pod względem: ceny zakupu, kosztów instalacji oraz późniejszej eksploatacji. Na co musimy więc zwrócić szczególną uwagę, wybierając centralę klimatyzacyjną? Jakie parametry oraz funkcjonalności są kluczowe?

ventus zamknietaZ odzyskiem ciepła czy bez?

Dostępne na polskim rynku centrale bez odzysku ciepła są centralami tańszymi zarówno w zakupie, jak i w serwisowaniu. Są także stosunkowo prostsze w obsłudze. Jednak nie zawsze to, co tańsze jest lepsze. Tak jest i w tym przypadku. Za zastosowaniem centrali z odzyskiem ciepła przemawiają względy ekologiczne. W przypadku wyboru takiej centrali musimy zastanowić się nad sposobem tego odzysku. Centrale wentylacyjne VENTUS oferowane przez lidera w branży firmę VTS w standardzie umożliwiają odzysk energii na kilka sposobów: poprzez zastosowanie regeneracyjnego wymiennika obrotowego, wymiennika krzyżowego, komory mieszania oraz układu glikolowego.
Każda z tych metod została dobrana w sposób, aby zapewnić maksymalnie wysoki odzysk ciepła przy zachowaniu jak najniższych oporów powietrza na tych elementach, które zasadniczo wpływają na zużycie energii elektrycznej.

Wydajność

Mówiąc najprościej, chodzi o przepływ powietrza. To jeden z najważniejszych parametrów każdej centrali klimatyzacyjnej. To on określa czy wymiana powietrza będzie wystarczająca i na odpowiednim poziomie. Wydajność nie jest parametrem stałym. Zależy głównie od tego, jak duże opory będą pokonywały wentylatory użyte w centrali oraz w jej kanałach wentylacyjnych. Im będą większe, tym mniej powietrza docelowo przetłoczą. Ta zdolność do pokonywania oporów nosi nazwę sprężu.

Pobór energii oraz poziom hałasu

Wybierając centralę klimatyzacyjną, warto zwrócić uwagę na to, jaką ilość mocy pobierają zastosowane wentylatory? Ponadto najrozsądniej wybierać urządzenia, które pracują cicho. Wpłynie do zdecydowanie na komfort przebywania w pomieszczeniach zarówno pracowników, jak i klientów. Centale VENTUS w tej kategorii nie mają konkurencji. Pracują bardzo cicho, a jednocześnie są energooszczędne i cechuje je wysoka sprawność oraz szczelność.

Automatyka

Musi być dopasowana do potrzeb klienta. Nie każdy musi się na programowaniu centrali znać. Jednak każdy powinien móc bez większego problemu się tego nauczyć. Dlatego też aplikacje do obsługi central klimatyzacyjnych powinny być intuicyjne i dostosowane do tempa naszego życia. Wygodne programatory pracy tygodniowej oraz obsługa poprzez różnego rodzaju urządzenia mobilne to pomału standard.

Wielkość urządzenia

Centrala powinna być dokładnie dopasowana do kubatury budynku. Nie może być ani za mała, ani za duża. Takie dopasowanie można osiągnąć, tylko jeśli producent zapewnia różne rodzaje centrali. Wtedy z wyborem odpowiedniej nie ma najmniejszego problemu. Firma VTS ma w swojej ofercie 16 różnych urządzeń do budynków o zróżnicowanej kubaturze. Co sprawia, że centrale VENTUS mogą być wykorzystywane jednakowo w domach prywatnych, małych firmach oraz w naprawdę dużych obiektach.

Centrale klimatyzacyjne VENTUS to najlepsze rozwiązanie, jeśli szukasz urządzenia niezawodnego, energooszczędnego oraz uniwersalnego.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w