Na co zwracać uwagę przy wyborze okien

Stolarka okienna jest czymś, na czym raczej nie warto oszczędzać. Co nie oznacza oczywiście, że cena jest zawsze gwarancją najwyższej jakości. Dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze okien.

stolarkaDobre okna – to znaczy jakie?

Nowoczesne okna do domu powinny przede wszystkim dobrze izolować. To pozwala znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w zimie, a także latem szczelne okna w połączeniu z roletą zadziałają lepiej niż wietrzenie przez cały dzień, kiedy tylko wpuszczamy gorące powietrze z zewnątrz. Wygląd jest kwestią drugorzędną w stosunku do funkcjonalności, jednak wiadomo, że zwłaszcza przy budowie własnego domu będzie on odgrywał istotną rolę. Do wyboru są najczęściej ramy okienne klasycznie białe, brązowe czy w innym kolorze na zamówienie, ponadto oprócz popularnych okien PCV wciąż można kupić okna drewniane – znacznie lepsze niż te, które można jeszcze znaleźć w starych budynkach.

Nowoczesne okna – ile szyb powinny mieć?

Wiele osób pamięta jeszcze stare drewniane okna z podwójnymi skrzydłami – przestrzeń pomiędzy nimi miała zapewniać dodatkową izolację. Jeszcze do niedawna standardem, który można spotkać w większości budynków, były okna dwuszybowe. Co wygląda tak, że obydwie warstwy umieszczone są w jednej ramie, w minimalnej odległości o siebie. Dzisiaj jednak ich miejsce zajmują okna trzyszybowe. Taka konstrukcja daje jeszcze lepszą izolację, a co za tym idzie – większy komfort i większą oszczędność.

Jakie parametry okien są ważne?

Nie tylko liczba szyb, ale i jakość wszystkich elementów okna i dopasowania ich do siebie ma wpływ na parametry techniczne. Jak dobrze izolują okna, które zamierzamy kupić, można stosunkowo prosto. Służy do tego współczynnik przenikania ciepła, oznaczony jako Ug. Im jest niższy, tym lepiej. W tej chwili współczynnik przenikania ciepła okien nie może być wyższy niż 1, 1 W(m2K). W roku 2021 wymagana wartość dla okien będących w sprzedaży będzie musiała być jeszcze niższa. Przy budowie domów pasywnych już teraz uznaje się, że nie powinna przekraczać 0, 8. Współczynnik Ug pozwala bardzo dobrze porównać ze sobą różne okna. Producenci muszą zawsze podać dokładne parametry okien, więc znajdziemy je bez problemu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kolejną rzeczą, w którą warto zainwestować przy wyborze okien, są okucia antywyważeniowe. Jest to ochrona przed włamaniem. Podobne zabezpieczenie stanowić będzie wkładka uniemożliwiająca rozwiercenie ramy oraz klamka z kluczykiem. Okna antywłamaniowe można więc wybrać w różnych wariantach, zależnie od budżetu, jakim dysponujemy.


Opublikowano

w

Tagi: