Na czym polega cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie parkietu to nic innego jak odnawianie parkietu, które wykonywane jest za pomocą maszyny szlifującej. Celem cyklinowania jest zdarcie wierzchniej warstwy drewna, które uległa zniszczeniu. Wstępne szlifowanie zostaje wykończone tak, by osiągnąć wymaganą gładkość. Tak najprościej można podsumować cyklinowanie. Jak dochodzi do tego, że konieczne staje się cyklinowanie podłóg, jak krok po kroku przebiega ten proces oraz jakie są efekty?

Dlaczego musimy cyklinować podłogi?

drewniana podłogaGłównym powodem niszczenia drewnianej podłogi jest jej niewłaściwa pielęgnacja. Drewno nie lubi wilgoci, drażliwych środków chemicznych, płynów z parafiną i silikonami. Kupując preparaty do mycia, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ich skład. Używanie złych płynów sprawia, że lakier zaczyna się łuszczyć oraz powstają pęcherzyki powietrza. Kiedy dochodzi już do takich sytuacji, konieczne jest wycyklinowanie podłogi. Zdarza się także tak, że pojedyncze, ale głębokie uszkodzenia fragmentu podłogi należy po prostu wymienić. W przypadku poważniejszych zniszczeń jedynym rozwiązaniem pozostaje szlifowanie. Czynność tę obowiązkowo powierzyć należy fachowcowi. Nieumiejętne korzystanie z maszyny do cyklinowania zakończyć może się poważnymi uszkodzeniami, w tym do powstania wgłębień. Cyklinowanie wykonuje się za pomocą maszyn cykliniarek taśmowych. Są bardzo ciężkie i korzystanie z nich możliwe jest wyłącznie na podłogach, które są przyklejone do posadzki. W niektórych miejscach, zwłaszcza tych trudno dostępnych dobrze jest użyć szlifierki krawędziowej. Zabieg cyklinowania powinien być wykonany od trzech do pięciu razy, tak by za każdym razem zmienić papier ścierny na drobniejszy. W zależności od rodzaju drewna powinno się używać papieru o różnej gradacji.

Posiadasz w domu parkiet?
Sprawdź usługę na cyklinowanie Bielsko.

Cyklinowanie jest bardzo trudne, czasochłonne i wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz koncentracji. Szukanie oszczędności w postaci samodzielnego cyklinowania doprowadzić może do trwałych i bardzo poważnych uszkodzeń drewna. Podłogi z drewna są nie tylko bardzo drogie, ale także wymagające. Cyklinowanie jest w porównaniu z kładzeniem nowej powierzchni nieporównanie tańsze i mniej kłopotliwe. Dlatego nie warto szukać pozornych oszczędności. Decydując się na takie posadzki w domu, musimy mierzyć się, z tym że pewnego dnia będą potrzebować cyklinowania. Nawet jeśli naprawdę o nie dbamy. Jest to bowiem naturalny materiał, który zużywa się nie mniej i nie bardziej niż każdy inny.


Opublikowano

w

Tagi: