Narzędzia udarowe niezastąpione w przemyśle

Narzędzia udarowe wykorzystują mechanizm udaru, czyli rytmicznego wytwarzania uderzeń. Zjawisko polega na dwojakim działaniu wiertła – wykonuje obroty i ruch posuwisto-zwrotny. Narzędzia bez udaru poradzą sobie z delikatniejszymi materiałami, np. drewnem, tworzywami sztucznymi. Udarowe natomiast są idealne do twardszego i niejednorodnego materiału (zakrętek, kluczy elektrycznych).

Czym charakteryzują się najlepsze wiertarki udarowe?

wiertarkaWiertarki udarowe dzielimy na przewodowe (mocniejsze) i bezprzewodowe. Te drugie powinny posiadać praktyczną funkcję wkręcania, dzięki czemu można montować śruby i wkręty przy pomocy bitów. Niektórzy mogą spotkać na rynku odmienne udarowe wkrętarki (zakrętarki), które są pozbawione możliwości stosowania wiertła.

Decydując się na bezprzewodową wiertarkę udarową, należy zwrócić uwagę na wartość i regulację momentu obrotowego. Wiertarki mogą zawierać kilka biegów – wystarczy tylko dopasować moment obrotowy do pracy z różnymi materiałami. Najmocniejsze i najsilniejsze modele osiągają nawet 135 Nm (taki sprzęt jest przeznaczony raczej nie do domowego użytku, tylko prac budowlanych).

Wiertarki przewodowe cechują się natomiast mocą w granicach 600-1200 W. Poradzą sobie nawet z najsolidniejszymi materiałami (betonem, cegłą, marmurem). Dość często posiadają system antywibracyjny i metalową przekładnię. Sprzęgło stanowi połączenie między silnikiem a wrzecionem.

Czym cechują się klucze udarowe?

Klucze udarowe są kolejnym przydatnym narzędziem w przemyśle i domowych warsztatach, wykorzystującym mechanizm udaru. Używa się ich głównie w pracach montażowych i demontażowych, obsłudze transportu, budowie konstrukcji stalowych, motoryzacji.

Klucze udarowe działają podobnie do zakrętarek, czyli montują i demontują śruby. Cechują się dużym momentem obrotowym, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do instalacji wkrętów o większej średnicy.

Przed zakupem klucza udarowego warto zwrócić uwagę na moment maksymalny i stosunek jego wartości do wartości momentu roboczego (maksymalnie 1/3 wartości). Przyszli użytkownicy powinni też sprawdzić jakość nasadek, przedłużek, przegubów (owe części odpowiadają za żywotność urządzenia i bezpieczeństwo pracy). Ważna jest także odporność na czynniki zewnętrzne i ogólna budowa. Klucze, które będą wykorzystywane w przydomowych warsztatach, powinny cechować się małymi wymiarami i właściwym wyważeniem.

Wszystkie wymienione narzędzia udarowe można zakupić w sklepie internetowym RG Narzędzia z Białegostoku. Hurtownia posiada wieloletnie doświadczenie w branży narzędziowej.


Opublikowano

w