Nigdy nie jest za późno na kurs zawodowy

dzwigiUtrata stałego miejsca pracy jest dla każdego z nas bolesnym przeżyciem, czujemy się wówczas bardzo niepewnie, nie wiemy jaka będzie nasza przyszłość, czy szybko uda się znaleźć nowe miejsce pracy, czy też na dłużej pozostaniemy na lodzie. Zazwyczaj w takiej sytuacji decydujemy się na każde zajęcie, jednak praca na tak zwanych umowach śmieciowych na dłuższą metę nie jest dobrym rozwiązaniem (potocznie nazywane umowy śmieciowe to umowa o dzieło i umowa na zlecenie).

Podpisując taką umowę pracownik nie ma praktycznie żadnych praw. Nie należy mu się płatny urlop, w razie choroby również nie otrzymuje wynagrodzenia, nie wlicza się to zajęcie do stażu pracy, przez to także pracodawca nie płaci dodatkowych składek do Zakładu ubezpieczeń Społecznych, takie umowy zazwyczaj pracodawca wystawia na trzy miesiące. Po tym okresie bez słowa wytłumaczenia będzie mógł zrezygnować z naszej osoby.
Kobiety decydując się na taką pracę nie maja także możliwości udania się na płatny urlop macierzyński, wszystkie te czynniki wpływają na fakt, iż praca na umowach śmieciowych powinna być tylko chwilowa, nie wolno na dłużej wiązać się takimi umowami, gdyż jest to bardzo nieopłacalne dla pracownika, pracodawcy wykorzystując zaś trudną sytuację na rynku pracy nie chcą zatrudniać na umowę o pracę, która daje wszystkie prawa pracownikowi, tylko wolą właśnie korzystać z umów śmieciowych przez co mogą zaoszczędzić trochę pieniędzy, jest to bardzo niehonorowe zachowanie, nie mniej jednak takie jest polskie prawo i pracodawca może z niego skorzystać.

W razie kłopotów ze znalezieniem stałego zatrudnienia bardzo dobrym pomysłem jest zrobienie jakiegoś dodatkowego kursu, który uatrakcyjni nasza osobę na rynku pracy, pozwoli zdobyć nowy zawód, który będzie atrakcyjniejszy od tego, który do tej pory posiadaliśmy. Jako osoba bezrobotna zapisana w urzędzie pracy możemy starać się o bezpłatne kursy, których ukończenie pozwoli nam rozpocząć nowy etap w swoim życiu. Dla mężczyzn urzędy pracy mają do zaoferowania kursy na operatora dźwigu/koparki, kursy na wózki widłowe, kursy na operatora HDS, czy kurs na kierowcę kategorii C. Dla kobiet natomiast często możemy spotkać kursy kosmetyczne, czy fryzjerskie.
Operator dźwigu, czy kierowca wózka widłowego to w dzisiejszych czasach bardzo renomowane zawody, warto dodać, iż taki kurs to koszt kilku tysięcy złotych, urzędy pracy pokrywają wszelkie koszty, warto więc chodź raz w życiu zrobić coś na koszt naszego państwa.
Kurs kosmetyczny dla kobiet może być idealnym wstępem do zostania kosmetyczką, zawód ten na chwilę obecną cieszy się ogromnym wzięciem, kobiety z takim fachem w swoich rękach nie mają żadnego problemu ze znalezieniem nowego miejsca pracy. Stałe zatrudnienie jest właśnie bardzo ważnym elementem w życiu kobiety, umowa o pracę daję spokój i duże poczucie komfortu kobiecie, może ona skupić się na jak najlepszym wykonywaniu swojego zawodu. Ma pewność, iż w razie zajścia w ciąże nie zostanie pozostawiona samej sobie, będzie miała do dyspozycji aż roczny urlop macierzyński, rząd od niedawna wprowadził zmiany, mała liczba narodzin dzieci w naszym kraju spowodowała, iż rząd chcąc odwrócić ten niedobry trend musi w takich przypadkach reagować. Przez to właśnie młode mamy mają możliwość udania się na roczny urlop macierzyński po urodzeniu dziecka, miejmy nadzieję że w ten sposób liczba narodzin w naszym kraju nieco wzrośnie.

Nigdy nie jest za późno na zmiany w naszym życiu, niekiedy są one konieczne, aby nasze żucie zmieniło się na lepsze.


Opublikowano

w

Tagi: