Okucia budowlane

Jednym z elementów, które odpowiadają za bezpieczeństwo każdego użytkownika okien lub drzwi są okucia budowlane. Dlaczego jest to tak ważny element i na czym polega jego działanie?

oknoChoć często są niezauważalne, to właśnie okucia odpowiadają za bezpieczeństwo, a także komfort użytkowania okien lub drzwi. Obecnie w zależności od ich zastosowania, możemy wyróżnić okucia zamykające oraz okucia łączące typu narożniki, a także okucia zabezpieczające i uchwytowe. Na rynku możemy znaleźć również okucia osłaniające. To właśnie tego typu elementy powinny być sprawne, ponieważ przykładowo zamontowane w oknie odpowiadają za jego otwieranie oraz zamykanie (najpopularniejsze zawiasy toczone), a także rozwieranie i uchylanie. Obecnie technologia bardzo prężnie się rozwija. Powinniśmy wiedzieć, iż aktualnie również okucia okienne posiadają wiele dodatkowych cech. Do dodatkowych funkcji okuć okiennych możemy zaliczyć mikrowentylację, czyli popularne

okucia budowlane łączące
Typowe okucia budowlane łączące – zawias

rozszczelnienie okna po przekręceniu klamki o 45 stopni. Również dodatkową funkcją jest hamulec w klamce, który utrzymuje otwarte skrzydło w żądanej pozycji. Ponadto możemy również zamontować ogranicznik otwarcia, który blokuje możliwość otwarcia naszego okna o kąt większy niż 90 stopni. Także nowoczesne okucia okienne posiadają blokadę błędnego położenia klamki, jak i również funkcję zatrzasku.

Obecnie technologia bardzo prężnie się rozwija, z tego powodu również popularne elementy okien posiadają dodatkowe funkcje. Warto zapoznać się z najnowszą ofertą okuć okiennych i przemyśleć ich zastosowanie w swoim mieszkaniu, ponieważ często nowoczesne funkcje mogą być bardzo przydatne w codziennym życiu.


Opublikowano

w

Tagi: