Oświetlenie do kuchni – jakie lampy wybrać?

Kuchnia to często centralne miejsce w domu. To tu gotujemy, spotykamy się z rodziną i znajomymi, odpoczywamy. To pomieszczenie, które ma spełniać wiele funkcji. Jakie oświetlenie będzie najlepsze do kuchni? Jakie lampy wybrać i na czym się skupić? Podpowiadamy.

Oświetlenie kuchni – stylowe i funkcjonalne lampy

kuchniaZaplanowanie właściwego oświetlenia kuchni nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Kuchnia bowiem powinna być funkcjonalna, wygodna i stylowa jednocześnie. Jeśli umieścimy w niej właściwie oświetlenie, będzie ona przyjemnym miejscem pracy i spotkań. Za pomocą właściwego oświetlenia możesz z prostej i nudnej kuchni zrobić wnętrze z charakterem, a jeśli jest taka potrzeba – zmienić wizualnie proporcje wnętrza. Warto mieć świadomość tego, że oświetlenie kuchni powinno być również w pełni bezpieczne i komfortowe – odporne na wodę i wykonane z materiałów niesprzyjających oparzeniom. Podpowiadamy, jak dobrać lampy do kuchni, by wybór był jak najbardziej trafny, a wystrój wnętrza zachwycał oryginalnym i niebanalnym designem? Sprawdź nasze propozycje.

Oświetlenie centralne – lampy wiszące, żyrandole i plafony

Oświetlenie centralne nazywamy również oświetleniem ogólnym. Lampę zazwyczaj umieszcza się w centralnym miejscu w kuchni, tuż nad stołem Dzięki temu, możemy z łatwością oświetlić całe pomieszczenie. Taki sposób oświetlenia ma oczywiście swoje plusy i minusy oraz często pobiera sporą ilość energii, a co za tym idzie – jest kosztowne w utrzymaniu. Dodatkowo – meble kuchenne są zazwyczaj ustawione pod ścianami, co sprawia, że centralne oświetlenie nie ma możliwości oświetlić całej przestrzeni roboczej. Światło znajduje się za plecami, dlatego wykonywanie czynności przy blatach może okazać się problematyczne i niewygodne. Centralne oświetlenie kuchni powinno być dobrze zaplanowane, gdyż umieszczone w złym miejscu może być przyczyną wypadków przy pracy oraz niekorzystnie wpływać na wzrok. W kuchni warto więc postawić na główne, ale również dodatkowe źródło światła. Dzięki temu unikniemy powstawania nieprzyjemnych cieni i dyskomfortu, związanego z nieprawidłowym oświetleniem.

Oświetlenie dekoracyjne – dodaj wnętrzom charakteru!

Zarówno oświetlenie główne, sufitowe, jak i to nad stołem powinno być w neutralnych barwach. Możemy pokusić się ewentualnie o lekko ciepłe światło, gdyż kuchnia będzie wydawać się wtedy bardziej przytulna. Inaczej sprawa ma się w przypadku oświetlenia pod szafkami. To oświetlenie powinno nam bowiem zapewniać bezpieczeństwo podczas pracy przy blacie. Oświetlenie blatów powinno więc mieć neutralną barwę. Idealnym rozwiązaniem będzie światło LED.

W kuchni sprawdzą się również designerskie lampy oraz lampki przypodłogowe. To one nadadzą całemu pomieszczeniu charakteru, jednocześnie należycie spełniając swoją funkcję. Jeśli zaś chodzi o oświetlenie wyłącznie dekoracyjne, nie musimy tu trzymać się sztywnych zasad. Może być to światło białe czy kolorowe, w zależności od tego, jakiego efektu oczekujemy


Opublikowano

w