Podział silników elektrycznych

E-CarObecnie powstaje coraz więcej urządzeń różnego typu. Są one nierzadko napędzane przez dobrej jakości silniki elektryczne. Za co odpowiadają elementy tego typu? Jak je dzielimy – uwzględniając różne kryteria? Najważniejsze kwestie dotyczące tego tematu zostały przytoczone w poniższym artykule.

Warto wiedzieć, że silniki elektryczne to generalnie maszyny, w których energia elektryczna jest odpowiednio szybko zamieniana na energię mechaniczną. Jakie wyróżniamy podziały sprzętu właśnie z tej kategorii? Między innymi odbywa się on biorąc pod uwagę sposób zasilania. Nierzadko stosowane są silniki elektryczne zasilane prądem stałym. Większość elementów tego typu to tak zwane silniki komutatorowe. Należy podkreślić, że uzwojenie twornika jest zasilane prądem poprzez właśnie komutator. Jakie są najpopularniejsze silniki elektryczne zasilane napięciem stałym? To na przykład silnik elektryczny obcowzbudny, silnik prądu stałego wraz z magnesami trwałymi, silnik szeregowy czy silnik bocznikowy. Popularne są także silniki elektryczne zasilane napięciem przemiennym. Wyróżniamy tutaj między innymi silniki jednofazowe, które dzielą się na klatkowe i szeregowe. Napięciem przemiennym zasilane są także silniki trójfazowe. Najczęściej stosowane to maszyny klatkowe, liniowe oraz pierścieniowe.

Silniki elektryczne dzielimy również pod kątem prędkości obrotowej. Czym charakteryzuje się ten wskaźnik? Prędkość obrotowa ta liczba obrotów wirnika, które są wykonywane w określonej jednostce czasu. Najczęściej obroty są podawane biorąc pod uwagę jedną minutę. Trzeba dodać, że możemy tutaj wyróżnić silniki elektryczne synchroniczne. W takim przypadku wirnik obraca się synchronicznie uwzględniając obrót pola magnetycznego. Jeśli chodzi o silniki elektryczne asynchroniczne, to obroty są nieco mniejsze w porównaniu do obrotu pola magnetycznego.

Często silniki elektryczne dzieli się także pod kątem rodzaju zastosowania. Każda osoba, która niedługo ma zamiar wybrać produkty z tej kategorii musi zatem zastanowić się, jaka opcja będzie najlepsza. Bez wątpienia silniki elektryczne muszą być dostosowane do konkretnej sytuacji. Muszą posiadać także odpowiednie parametry techniczne. Jakie są najważniejsze aspekty w tym temacie? Między innymi jest to moc wyrażona w kilowatach, ilość obrotów na minutę, sposób zasilania itd.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w

Tagi: