baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Rodzaje pułapek na szkodniki w ogrodzie

Ogrody, sady i wszelkie tereny zielone to doskonałe miejsce do życia nie tylko dla wielu roślin, ale również owadów i zwierząt. O ile pszczoły czy piękne motyle są tymi bardzo pożądanymi, o tyle muchy końskie i inne szkodniki mogą zagrażać nie tylko nam, ale również zwierzętom, za które jesteśmy odpowiedzialni.

Gdzie występują muchy końskie?

konieNajpopularniejszym gatunkiem tego owada jest jusznica deszczowa. To dużych rozmiarów bąk, który posiada bardzo silny aparat gębowy, którego chętnie używa. Gryzie (wbrew nazwie) nie tylko konie, ale również inne zwierzęta gospodarskie czy domowe, a nawet ludzi. Pozostawia bolesne, swędzące rany i zaczerwienienia na skórze. Stosowanie pułapek na muchy końskie to w zasadzie jedyny sposób na ich wytępienie.

Jakie szkodniki sadowe występują najczęściej?

Rozmaite szkodniki sadownicze to owady, które nie są groźne dla ludzi, ale należy zmniejszać ich populację wśród swoich drzewek i krzewów owocowych, gdyż szkodzą one naszym plonom. Szrotówek, przędziorek, wciornastek, mszyce, owocówki jabłkóweczki – mogą one skutecznie zagrozić Twoim zbiorom, gdy ich populacja na jednym drzewie będzie zbyt duża. Niestety, na otwartej przestrzeni nie mamy możliwości zapobiegania migrowania owadów z okolicznych drzew, dlatego należy je bezwzględnie tępić, stosując pułapki przyciągające je i unieruchamiające.

Jak stosować pułapki na muchy końskie?

Duże zagęszczenie much końskich pojawia się tam, gdzie są zwierzęta – konie, bydło i inne. Mając je w swoich pomieszczeniach gospodarczych lub mieszkając w pobliżu ich pastwisk, warto stosować różne pułapki. Z uwagi na to, że te bąki występują najczęściej wśród zwierząt hodowlanych, stosuje się zazwyczaj silne lepy na długich, kilkusetmetrowych sznurach. Dobrym wyborem są również kurtyny do zawieszania w pomieszczeniach, czy pułapka na muchy końskie zwana H-trap, która wabi je do specjalnego pojemnika i uniemożliwia ich wydostanie się.

Jak zwalczać szkodniki sadów?

W przypadku tych owadów stosuje się najczęściej dwustronnie klejone pułapki feromonowe, które przykleja się na każdym drzewie i wymienia co kilka dni. Już kilka sztuk owadów na takim kartoniku świadczy o zagrożeniu. To nie tylko dobry sposób na ich zwalczanie, ale również kontrolę – aby mieć pewność, że żaden owad nie zagrozi Twoim tegorocznym plonom.

Jak długo trzeba stosować pułapki na insekty sadowe i muchy końskie?

W przypadku pułapek na szkodniki sadów, stosuje się je w okresie wiosny i lata, gdy aktywność owadów jest największa, a zagrożenie najbardziej realne. Zimą nie ma potrzeby przyklejania lepów. Muchy końskie są trudnym do zwalczania przeciwnikiem, który atakuje również od wiosny do późnej jesieni. Tak naprawdę w walce z insektami nigdy do końca nie wygrywamy. Jeśli więc jest ich dużo – trzeba zwiększyć ilość pułapek. Jeżeli wciąż występują – nie rezygnować z działania, a jedynie dołożyć nowe lepy i pułapki H-trap nie tylko w pomieszczeniach, lecz także w miejscach wypasu zwierząt. W ten sposób zredukujemy ich populację.

Artykuł partnera


Opublikowano

w

Tagi: