Rolety nieprzepuszczające ciepła

Okna niestety nie są skuteczną izolacją przed promieniami słonecznymi. Problem dużej ilości słońca latem, a zimą chłodu przedostającego się przez szyby rozwiązują zewnętrzne rolety nieprzepuszczające ciepła. To sprawdzony sposób w ramach izolacji, na który warto zwrócić szczególną uwagę.

Rolety nieprzepuszczające ciepła – zaletyrolety

Korzyści płynące z montażu tytułowych rolet zauważalne są zarówno latem, jak i zimą. Przegrzewanie się pomieszczeń w czasie upalnych dni jest wynikiem nieskutecznej izolacji cieplnej budynków. Jednak najwięcej ciepła dostaje się do wewnątrz mieszkań właśnie przez okna. Mało skuteczne okazują się zwykłe wewnętrzne rolety, żaluzje, firany czy zasłony. Wyłącznie nowoczesne rolety zewnętrzne są gwarancją optymalnej efektywności. To idealny sposób także na zabezpieczenie mieszkań przed chłodem w okresie jesienno-zimowym pozwalający obniżyć koszty ogrzewania.

Polecane rolety:

  • ograniczają ilość światła słonecznego wpadającego do mieszkania,
  • eliminują przedostawanie się wysokiej temperatury do pomieszczeń,
  • pozwalają regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia,
  • izolują mieszkanie od hałasu,
  • są proste w utrzymaniu czystości,
  • zapewniają ochronę przed włamaniem,
  • stanowią ozdobę okienną.

Jakie zewnętrzne rolety wybrać?

Rolety nieprzepuszczające ciepła różnią się budową, sposobem sterowania i montażu oraz ceną. W przypadku okien, które już istnieją, montuje się rolety nadtynkowe. W nowo budowanych domach stosowane są rolety podtynkowe z niewidoczną po otynkowaniu skrzynką roletową. Rolety mogą być sterowane ręcznie lub mechanicznie. Pierwszy z rodzajów rolet jest oczywiście tańszy. Jak nietrudno się domyślić, jest też rodzaj rolet mniej wygodnych w użytkowaniu. Zwykle są one wyposażone w specjalny zwijacz z linką lub w mechanizm korbowy. Inteligentniejszym rozwiązaniem są modele sterowane mechanicznie posiadające w wale silnik elektryczny. Może być on połączony z łącznikiem na ścianie, odbierać fale radiowe, co będzie umożliwiało sterowanie roletami przy pomocy pilota. Najnowocześniejsze zewnętrzne rolety można podłączyć do instalacji alarmowej.

Jak dbać o rolety nieprzepuszczające ciepła?

Aby można było korzystać z zewnętrznych rolet bezawaryjnie przez długie lata, należy dbać o ich czystość. Uszczelki i linkę (pasek) należy regularnie smarować. W czasie zimy na pancerzu może zbierać się lód. Korzystanie z zamarzniętej rolety może spowodować jej zniszczenie. Lód na pancerzu koniecznie trzeba usunąć. Równie niebezpieczny jest szron. W czasie uruchamiania rolet konieczne jest zwrócenie uwagi, czy w otworze nie znajdują się jakieś przedmioty mogące uszkodzić mechanizm nawijający. Montaż rolet warto zlecić profesjonalnie działającej firmie, która trudni się także ich sprzedażą. Taki usługodawca oprócz samego produktu i usługi zapewnia profesjonalne doradztwo oraz precyzyjne bezpłatne pomiary. Należy pamiętać, że wybór zewnętrznej rolety jest decyzją na wiele lat, dlatego koniecznie wymaga dobrze przemyślanego wyboru.


Opublikowano

w

Tagi: