baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Schody drewniane – jak wybrać odpowiednie schody do domu?

Schody są integralną częścią każdego domu, a także wielu mieszkań. Niezależnie od tego, czy na zewnątrz, czy w środku budynku pełnią dla domowników ważną funkcję, ułatwiając przemieszczanie się. Jednak aby schody były bezpieczne, muszą spełniać kilka warunków. Jak wybrać najlepszy materiał na konstrukcję, a następnie wykonać projekt? Czy jest to łatwe do osiągnięcia?

  1. schodyZ czego składają się schody?
  2. Rodzaje schodów drewnianych
  3. Jakie drewno na schody?
  4. Jak zrobić schody drewniane?

Z czego składają się schody?

Choć wydawałoby się, że schody składają się ze stopni i poręczy, to jednak części, jakie musisz przygotować do projektu jest więcej. Mianem stopnia nazywa się płaską część schodów, na której stawiamy stopy podczas użytkowania. Z kolei opierają się one o podstopnice schodów, czyli pionowe elementy łączące stopnie. Najważniejszym elementem nośnym całej konstrukcji jest policzek, na którym również można montować stopnie. Jeżeli projekt zakłada utworzenie schodów z dwóch części z przerwą w środku oznacza to, że są one oddzielone duszą.

Rodzaje schodów drewnianych

Czy schody drewniane są lepsze od tych wykonanych z innych materiałów, jak np. stal? Niewątpliwie drewno ma swój urok, a także nie jest tak zimne w dotyku, jak metal. Pośród schodów drewnianych wyróżnia się kilka rodzajów, do których zaliczyć można:

  • schody drabiniaste, będące odmianą ażurową i składające się z dwóch belek policzkowych, do których montowane są stopnice. Najczęściej znajdują zastosowanie jako wejście do piwnicy czy na strych;
  • schody policzkowe, złożone z dwóch belek policzkowych oraz przyczepianych do nich stopnic i podstopnic;
  • schody kręte, których największą zaletą jest to, że nie zabierają dużo miejsca. Mogą prowadzić do piwnicy czy na strych, ale także na zaaranżowane na pokój poddasze.

Niezależnie od typu ułożenia schodów, na jaki się zdecydujesz, musisz zadbać o poprawnie wykonany projekt i odpowiedniej jakości materiały. Tylko dzięki tym dwóm elementom, połączonym z poprawnym i starannym montażem, zyskasz pewność, że schody są bezpieczne i posłużą przez długie lata.

Jakie drewno na schody?

Drewno na schody przede wszystkim musi być twarde i wysoce odporne na ścieranie. W końcu codziennie, często kilku- lub kilkunastokrotnie przejdziesz po nich w tę i z powrotem. Mając na względzie te wymagania, najczęściej wybieranymi rodzajami drewna są buk, dąb oraz jesion. Dużą zaletą buczyny jest jej elegancki, nietuzinkowy wygląd oraz fakt, że nie będziesz miał problemu z dostępem do desek. Będą wglądać szczególnie dobrze w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ ich jasna barwa optycznie zwiększy ilość przestrzeni dookoła. Z drugiej strony, jeżeli szukasz materiału na schody do często użytkowanego pokoju, lepiej wybierz inny rodzaj drewna – buk nieszczególnie nadaje się do chodzenia po nim w butach.

Lepszym wyborem na często używane schody będzie drewno dębowe. To trwały, wysoce odporny na ścieranie materiał, któremu nie będą straszne żadne buty ani wysoki stopień użytkowania. Sam dąb jest jednak droższym materiałem, więc decydując się na jego wykorzystanie musisz liczyć się ze zwiększonym kosztem projektu.

Ostatni gatunek, jesion, cechuje się przede wszystkim dużą odpornością na działanie wilgoci. Jego unikatowa barwa dodaje uroku całemu pomieszczeniu, a drewno to możesz wykorzystać zarówno w bardziej, jak i mniej uczęszczanych obszarach domu.

Jak zrobić schody drewniane?

Jeżeli masz już elementy konstrukcyjne, montaż schodów krok po kroku nie powinien sprawić problemów. Pierwszym elementem do umieszczenia w wyznaczonym miejscu jest belka policzkowa, na której oprą się pozostałe części. Gdy masz już pewność, że trzyma się ona jak należy, kolejnym etapem jest instalacja podstopnic, stopni, a na końcu balustrady. Dobrze jest poprosić kogoś do pomocy, ponieważ duże elementy mogą stanowić wyzwanie, aby zamontować je prosto. Jeżeli zamontujesz wszystkie elementy z należytą uwagą, będą się one trzymały i posłużą ci przez długie lata.

Z kolei jeżeli planujesz zrobić schody całkowicie od zera, samodzielnie wykonując także ich części, powinieneś w pierwszej kolejności zadbać o dobry plan, aby potem uniknąć poprawek. Najprostszym sposobem jest zamówienie gotowych wyciętych w drewnie kawałków, a następnie samodzielne ich zeszlifowanie i polakierowanie. Jednak aby skutecznie i bezpiecznie to zrobić, musisz dysponować miejscem, w którym będziesz mógł pozostawić polakierowane elementy aż do ich wyschnięcia.

Schody to ważna część domu każdego z nas. Nie tylko pozwalają na budowanie wyższych budynków, ale także zapewniają bezpieczne poruszanie się pomiędzy piętrami. Jeżeli zależy ci na niezawodnej konstrukcji musisz przede wszystkim dokładnie zamontować poszczególne elementy, tak aby nie ruszały się ani nie chybotały. W przypadku montażu długich schodów dobrze jest poprosić kogoś o pomoc, co ułatwi ci umieszczenie wszystkiego pod odpowiednimi kątami. Jeżeli poradzisz sobie z tym zadaniem, możesz być pewien, że cała konstrukcja będzie ci służyć przez długi czas.


Opublikowano

w

Tagi: