Skąd wzięły się duże choinki ?

Choinki wielkie i te nieco mniejsze. Jodły, świerki, sosny, a coraz częściej sztuczne zaczynają się pojawiać w przestrzeni miejskiej. W miejscach często uczęszczanych.

choinkaWszystkie pięknie przyozdobione bombkami, lampkami i świątecznymi łańcuchami. Czy zastanawialiście się skąd ta moda i skąd biorą się takie duże choinki ?

Generalnie jest wiele historii na temat początków zwyczaju zwyczaju stawiania i dekorowania choinek. Chyba najpopularniejsza pochodzi ze starożytnego Rzymu, w którym udekorowane drzewko iglaste było związane z kultem zmarłych lub bogiem urodzaju.
Pierwszy nowożytny zapis mówiący o choince na Boże Narodzenie pochodzi z 1419 roku. Wówczas w szpitalu Św. Ducha została ustawiona choinka ozdobiona piernikami i opłatkami przez Bractwo Czeladników Piekarskich z Fryburga. Zwyczaj ten upowszechnił się w Niemczech, a następnie w całej Europie północnej.
W Polsce zwyczaj przyjął się na początku XIX wieku, ale początkowo drzewka zdobili tylko mieszkańcy dużych miast.
Współcześnie przyozdobione drzewka goszczą w większości domów oraz miejsc publicznych takich jak rynki, skwery, place, centra handlowe, czy witryny sklepowe.

Skąd biorą się duże i bardzo duże choinki w miejscach publicznych ?
Takie duże choinki ustawiane są na zamówienie firm, gmin lub urzędów jako świąteczna ozdoba.
Taka duża świąteczna dekoracja jest zamawiana także, coraz częściej przy okazji różnego rodzaju imprez okolicznościowych jak jarmarki Bożonarodzeniowe, świąteczne imprezy plenerowe itp…

Gdzie kupić bezpieczną i wytrzymałą sztuczną choinkę ?
Np. na www.choinkasztuczna.pl, w polskiej firmie, która jest producentem sztucznych choinek i ich wyposażenia od 1999 roku.
Na stronie można obejrzeć najwyższej jakości wylewane choinki z bardzo miękkiego i bezpiecznego plastiku. Produkt wygląda tak realistycznie, że uwierzyć w to, że nie jest żywa, można dopiero po dotyku.
Do zalet tego typu choinek należy łatwość przechowywania i właściwość zachowywania swojego kształtu po długim okresie.
Należy pamiętać, że do dużych choinek potrzeby jest także specjalny, najczęściej wykonywany na zamówienia stojak. Dodatkowo, dla bardzo dużych choinek powinny one posiadać samonośne konstrukcje z systemem atestowanych lin i odciągów.


Opublikowano

w

Tagi: