Taśma LED: do czego służy i jak ją zamontować?

Oświetlenie LED to coraz popularniejsze rozwiązanie w naszych domach. Oprócz żarówek wyposażonych w diody elektroluminescencyjne w sklepach znajdziemy również specjalne taśmy, wyposażone w szereg miniaturowych źródeł światła. Poznaj taśmy LED i ich zastosowanie.

Czym jest taśma LED?

Dtasma ledziałanie urządzeń oświetleniowych typu LED opiera się na zjawisku elektroluminescencji. Diody elektroluminescencyjne stosowane są przy produkcji żarówek, lamp oraz elastycznych taśm. Te ostatnie mają postać paska z tworzywa sztucznego, pokrytego świecącymi punktami, możliwego do zamontowania w prosty sposób na niemal każdej powierzchni, nie tylko prostej, ale także łukowatej. Nowoczesne diody elektroluminescencyjne mogą emitować światło o dowolnej barwie, dzięki czemu możemy dobrać odpowiedni rodzaj taśmy do konkretnego zapotrzebowania. Taśma LED charakteryzuje się, jak już wspomniano, elastycznością i możliwością dopasowania do różnego rodzaju podłoża. Mocowanie taśmy jest niezwykle proste dzięki obecności samoprzylepnego podłoża oraz możliwości cięcia nożyczkami.

Rodzaje taśm LED

Na rynku możemy zetknąć się z wieloma rodzajami taśm LED. Podstawowym wyróżnikiem jest barwa światła (np. taśma LED zimna biała czy taśma LED zielona). Warto zwrócić uwagę także na jasność diod oraz ich zagęszczenie. Do specjalnych zastosowań przeznaczone są taśmy wodoodporne. Możemy stosować je na zewnątrz domu oraz w pomieszczeniach narażonych na działanie podwyższonej wilgotności.

Gdzie sprawdzi się taśma LED?

 led jak ja zamontowacOświetlenie za pomocą taśm LED może pełnić funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Nie zastąpi co prawda głównego źródła światła w pomieszczeniu, może jednak stanowić jego uzupełnienie. Taśmy LED sprawdzą się jako dodatkowe oświetlenie wybranych stref, na przykład blatu roboczego w kuchni, toaletki czy biurka. Zastosowaniem praktycznym jest też bez wątpienia doświetlanie ciągów komunikacyjnych, na przykład przedpokoju lub schodów. Taśmy LED to świetny sposób na oświetlenie wnętrza szafy czy komody.

Diody elektroluminescencyjne sprawdzą się także w roli dekoracji pomieszczenia – za ich pomocą podświetlimy takie elementy jak sufit podwieszany czy wnęka, tworząc wyjątkowy nastrój. Stosując je wewnątrz barku, przeszklonego regału lub komody z witrażowymi drzwiczkami, uzyskamy bardzo ozdobny efekt.

Montaż taśmy LED

Dużą popularność taśmy LED zawdzięczają nie tylko wielozadaniowości, ale także łatwości montażu. Elastyczne taśmy LED można skracać za pomocą nożyczek, przecinając je w oznaczonych miejscach. Po uzyskaniu paska odpowiedniej długości wystarczy przykleić go w wybranym miejscu i podłączyć do źródła zasilania. Co kilkanaście centymetrów na taśmie znajdują się styki, umożliwiające przylutowanie przewodów w dowolnym miejscu. Po podłączeniu przewodów do odpowiednio dobranego zasilacza wystarczy podłączyć urządzenie do instalacji elektrycznej.

Taśma LED to doskonały sposób na dodatkowe oświetlenie wybranych stref. Sprawdzi się także w charakterze dekoracji. Jej montaż jest niezwykle łatwy, dzięki czemu można z powodzeniem próbować zamontować i podłączyć ją samodzielnie.

Poznaj taśmy LED i ich zastosowanie.


Opublikowano

w