baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Czym różnią się transformatory suche od olejowych?

Transformatory energetyczne mają bardzo szerokie zastosowanie w branży elektroenergetycznej. Można podzielić je według różnych kryteriów – najczęściej stosowane to suche i olejowe. Czym różnią się pomiędzy sobą?

transformatoryGłównym zadaniem transformatora energetycznego jest uczestniczenie w procesie przetwarzania energii elektrycznej. Również transformatory używane są przy jej dystrybucji do użytkowników. Są to urządzenia statyczne, działające poprzez indukcję elektromagnetyczną, pozwalają na zamianę układu prądów przemiennych i napięć na kilka układów napięć i prądów, które cechują się innymi wartościami, ale najczęściej taką samą częstotliwością.

Podział transformatorów

Transformatory pod względem konstrukcyjnym podzielić można na następujące:

  • transformatory olejowe – w tym przypadku rdzeń urządzenia razem z jego uzwojeniem jest zanurzony w kadzi stalowej wypełnionej olejem mineralnym lub też olejem syntetycznym, kadź ta jest zamknięta i nie ma do niej dostępu, olej w przypadku tych transformatorów pełni rolę elementu izolacyjnego, najczęściej używane przy większych mocach, mają mniejsze wymiary od transformatorów suchych
  • transformatory suche – tego rodzaju urządzenia posiadają swoje uzwojenia oraz rdzeń w zalewie żywicznej lub też są one umieszczone w powietrzu, są one stosowane przede wszystkim wtedy, gdy chodzi o mniejsze moce, a także sprawdzają się w wybranych zastosowaniach specjalnych, ponadto używane są w miejscach, w których bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest zwiększone, mają większe wymiary od transformatorów olejowych

Wobec tego transformatory pod kątem konstrukcyjnym dobiera się w taki sposób, aby uzyskać najwyższą skuteczność w chłodzeniu, ponieważ w przeciwnym przypadku, gdy nie będą one właściwie chłodzone pod względem swojej mocy, nie będą mogły zapewnić właściwej niezawodności i bezpieczeństwa.

Doborem odpowiednich typów transformatora w zależności od jego miejsca zastosowania powinien zająć się specjalista w tej dziedzinie, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć również wiele innych, dodatkowych czynników.


Opublikowano

w