Jak działają sauny suche?

sauna

Sauny suche możemy podzielić na dwie grupy:
a) Sauny Fińskie,
b) Sauny na podczerwień.

Wracając do tych pierwszych w Finlandii znane są już od ok 2 tysięcy lat. Statycznie w tamtych rejonach jedna sauna przypada na jedną rodzinę. W Polsce stosunkowo od niedawna zaczęła zyskiwać swoich zwolenników.

W omawianych saunach znajduje się piec na którym znajdują się kamienie rozgrzewające się do kilkuset stopni Celsjusza , które co jakiś czas polewa się wodą lub olejkami aromatycznymi.
Pomieszczenia saunowe zazwyczaj rozgrzewają się do temperatury ok. 95 stopni Celsjusza i utrzymują wilgotność ok. 10%. Pracą pieca najczęściej steruje się za pomocą mechanicznych lub elektronicznych regulatorów temperatury i czasu w saunie.
Podczas korzystania z sauny optymalnym rozwiązaniem jest dwu lub trzykrotne kilkunastominutowe przebywanie w pomieszczeniu przerywane schłodzeniem ciała zimną wodą.

Co daje Nam sauna:

  • sauna odtruwa nas ze szkodliwych toksyn i oczyszcza organizm,
  • wzmaga odporność i hartuje,
  • poprawia krążenie krwi,
  • wprawia w dobry nastrój, relaksuje, rozluźnia,
  • wyszczupla (w czasie jednego pobytu w saunie możemy stracić ok. 300 kcal – tyle, ile po
    przebiegnięciu 4 km).

Sauny na Podczerwień są alternatywą dla osób, które nie mogą korzystać z tradycyjnej sauny.
Wykorzystywane tu są promienie IR ( z ang. Infrared radiation), które cieplnie i głęboko wnikają w ciało nie powodując nadmiernego przegrzania tkanek przy zachowanej temperaturze 60°C – 65°C. Zamiast tradycyjnych pieców wykorzystywane są ceramiczne promienniki podczerwieni. Z systemu głębokiego wnikania ciepła do organizmu dzięki podczerwieni może korzystać każdy. Badania medyczne wykazały niezwykłe rezultaty zdrowotnego działania promieniowania cieplnego i zostało ono uznane za nadzwyczaj efektywne. Przede wszystkim dlatego, że ciepło wnika w ciało aż 4cm w głąb i rozgrzewa organizm bez wykorzystywania powietrza jako jego nośnika. Dzięki tej możliwości ciało dużo mocniej poci się i traci o 250% więcej płynów niż w tradycyjnej saunie.