Węże do wody i pary – rodzaje i zastosowanie

Dawno już upadł mit mówiący, że wszystkie węże, przewody i szlauchy są identyczne, a różnice w materiale wykorzystanym do ich produkcji, właściwościach, a także spełnianych funkcjach nie występują lub są marginalne.

wazW nowoczesnym przemyśle niezbędne są bowiem produkty wysoce wyspecjalizowane i dedykowane branżom niszowym o ściśle określonych oczekiwaniach względem wykorzystywanego wyposażenia. Z myślą o nich powstały tak zwane węże do pary i wody. To właśnie im pragniemy się bliżej przyjrzeć w ramach niniejszego artykułu.

Przewody tego typu podzielić można na kilka kategorii, zależnie od ich przeznaczenia. Wyróżnia się między innymi wyroby do wody zimnej, gorącej, ssawne, oraz do pary wodnej. Pierwsze z nich charakteryzują się wysoką elastycznością i dużą średnicą wewnętrzną, co pozwala na transport znacznych ilości cieczy na określone przez użytkownika odległości. Z uwagi jednak na swoją specyfikę, nadmieniony wyrób cechuje niezbyt wysoka odporność na działanie wysokich temperatur czy też niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeżeli cechy te są dla nas istotne, powinniśmy zapatrzyć się w wąż bardziej specjalistyczny.

Szlauchy przeznaczone do wody ciepłej są już znacznie wytrzymalsze, bowiem za ich pomocą transportować można ciecze, których temperatura dochodzi do stu stopni Celsjusza. Co więcej, są one wyposażone w powłokę ochronną, dzięki której mogą one zostać zastosowanie do przepływu nieżrących i nietoksycznych środków chemicznych.

Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez niektórych producentów, które to z całą pewnością przypadnie do gustu zarówno małym przedsiębiorcom jak i osobom odpowiedzialnym za organizację pracy w fabrykach i halach produkcyjnych jest wąż ssawny. Czym różni się on od wyrobów opisywanych powyżej? Jego cechą charakterystyczną jest możliwość zarówno zasysania jak i tłoczenia cieczy oraz chemikaliów, jak również wysoka wytrzymałość. Dostępne na rynku produkty umożliwiają przepływ w obydwie strony substancji o ciśnieniu do 0,06 MPa.

Ostatnią kategorią o jakiej warto wspomnieć są szlauchy służące do transportu pary wodnej. Z uwagi na fakt, iż tę ostatnią cechuje dość wysoka temperatura mogąca w przypadku niektórych zastosowań przemysłowych dochodzić nawet do 165 stopni Celsjusza, wyroby takie są znacznie grubsze, powstają na bazie materiałów którym niestraszne są wysokie temperatury, jak również są niejednokrotnie dodatkowo wzmacniane celem zapobieżenia niepożądanemu ich przerwaniu, przełamaniu, czy innemu uszkodzeniu, które mogłoby narazić na szwank życie i zdrowie zarówno pracowników jak i osób znajdujących się w pobliżu takiego węża.

Bardzo cieszy stale zwiększająca się dostępność oraz różnorodność przewodów przeznaczonych do transportowania substancji w stanie ciekłym i gazowym, bowiem pokazuje to, że producenci na bieżąco obserwują rozwój poszczególnych branż przemysłu oraz starają się sprostać ich oczekiwaniom przygotowując dla swoich klientów coraz to nowe, bardziej zaawansowane oraz bezpieczniejsze produkty. Mamy wielką nadzieję, że trend taki będzie kontynuowany!


Opublikowano

w