Wózek widłowy jako podstawowe wyposażenie magazynów

Do prowadzenia magazynu konieczne są nie tylko doświadczenie i odpowiednia wiedza, ale także właściwe zaplecze złożone z urządzeń ułatwiających codzienną pracę, takich jak wózki widłowe. Dzięki nim możliwe jest masowe przewożenie towaru, dlatego w każdym magazynie stanowią one sprzęty niezastąpione.

wózek widłowyBez wózka widłowego ani rusz

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie magazyn wielkopowierzchniowy bez wózków widłowych, które pomagają pracownikom w wykonywaniu wielu czynności. Zanim urządzenia te pojawiły się w magazynach, bywało ciężko.

-Dawniej większość pracy trzeba było wykonywać ręcznie, wykorzystując do tego siłę ludzkich mięśni. Nie da się ukryć, że praca ta była obciążająca i wymagała od pracowników wytrzymałości, zdrowia oraz sporej siły. Teraz, dzięki rozmaitym udogodnieniom, można przewozić towary masowo. Największą pomoc stanowią zdecydowanie wózki widłowe – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę IPZ, dystrybutora wózków widłowych.

Wózek widłowy obsługiwany może być jedynie przez operatora posiadającego odpowiednie kwalifikacje i pozwolenia. Musi zostać on przeszkolony nie tylko w kwestii obsługi maszyny, ale także pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy. Osoba prowadząca wózek widłowy musi ponadto odznaczać się wyjątkową zdolnością koncentracji.

Zastosowanie wózków widłowych w magazynie

W magazynach wózki widłowe wykorzystywane są do transportowania różnego rodzaju ładunków. Służą także do ładowania towarów na platformy aut dostawczych i ich późniejszego rozładowywania. Istnieją różne rodzaje wózków, które wybiera się pod kątem typu transportowanych ładunków, biorąc pod uwagę ich wagę, rodzaj i powierzchnię magazynu.

Wśród widłowych wózków magazynowych wymienić należy wózki:

  • podnośnikowe – umożliwiają podnoszenie i przewożenie ładunków,
  • naładowne – umożliwiają jedynie transport poziomy,
  • unoszące – pozwalają na podnoszenie ładunku na wysokość, dzięki której możliwe jest jego przewożenie,
  • boczne – umożliwiają załadunek boczny (przydatne w przypadku ładunków o dużych gabarytach),
  • skrętne – dają możliwość obracania wideł, co ułatwia składowanie ładunków,
  • ciągnikowe – służą do holowania ładunków na przyczepach.

Inny podział wózków widłowych (ze względu na napęd) wyróżnia wózki spalinowe, gazowe i elektryczne.

Poszczególne rodzaje wózków widłowych różnią się między sobą parametrami. Warto dokładnie je przeanalizować, aby wybrać taki sprzęt, który sprawdzi się w danym magazynie najlepiej.


Opublikowano

w