baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Wybieramy balustradę do domu

Balustrady schodowe nie tylko stanowią zabezpieczenie, ale także pełnią funkcję dekoracyjną. Dlatego też to na jaką balustradę się zdecydujemy, będzie miało wypływ na wygląd pomieszczenia. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, gdyż dostępne są zarówno tradycyjne balustrady drewniane, jak również nowoczesne konstrukcje ażurowe z blachy czy minimalistyczne szklane balustrady schodowe. Na jaki rodzaj balustrady się zdecydować i jak dopasować je do aranżacji wnętrza?

Jakie balustrady schodowe mamy do wyboru?

Niezależnie od tego, czy balustrady schodowe mają nogi drewniane czy metalowe, ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas poruszania się po schodach. Na szczęście obecnie można bezproblemowo dopasować wzornictwo i materiały do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu balustrady schodowe mogą zarówno wtopić się niepostrzeżenie w tło, jak również nadać wnętrzu charakteru i stać się wyróżniającym akcentem.

1. Balustrady drewniane, które ocieplą wnętrze

kręteDużą popularnością cieszą się balustrady drewniane wykonane z dębu, jesionu, buku czy też drewna egzotycznego. Charakteryzują się one prostotą, a więc jak najbardziej sprawdzą się nie tylko w tradycyjnie urządzonych wnętrzach, ale także tych nowoczesnych. Nogi drewniane ocieplą wnętrze, wypełnią pomieszczenie i wprowadzą domowy klimat. Kolorystyka drewna pasuje tak naprawdę do większości wnętrz, ale ze względu na swoją masywność i ciężkość nie jest polecana do małych i ciasnych pomieszczeń. Jeśli chodzi o balustrady drewniane, to wymagają one regularnej konserwacji, gdyż nieprawidłowo zabezpieczone stają się podatne na działanie wilgoci i blaknięcie.

2. A może szklane balustrady schodowe?

szklaneCoraz więcej osób decyduje się na zastosowanie szkła we wnętrzach. Ciekawym wykończeniem schodów będzie właśnie szklana balustrada, która rozświetli pomieszczenie, dzięki czemu stanie się ono bardziej przestronne. Obecnie możliwy jest nawet zakup modeli pozwalających na wpuszczenie szklanej tafli w stopień, co daje bardzo ciekawy efekt. Balustrady schodowe ze szkła są solidne, a przy tym lekkie i smukłe. Świetnie prezentują się zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach.

3. Stal zwykła i nierdzewna

stalBalustrady schodowe wykonywane są także ze stali nierdzewnej, które mają zazwyczaj prostą formę, świetnie pasującą do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym i nowoczesnym. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie wymagają konserwacji i nie straszna jest im wilgoć. Podobnie wyglądające, ale mniej odporne są balustrady schodowe ze stali zwykłej. Jeśli zostaną pomalowane proszkowo, to sprawdzą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Są one bardzo trwałe, a ponadto wyglądają bardzo reprezentatywnie i wprowadzają nutkę luksusu do wnętrza.

4. A może balustrada kuta?

loveJeśli cenimy sobie bogate zdobienia i ciekawe wzornictwo, to warto zainwestować w kute balustrady schodowe, które podkreślą styl architektury i nadadzą wnętrzu charakteru. Są one bardzo odporne na szkodzenia mechaniczne i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Najczęściej wykonywane są z żeliwa, czyli trwałego materiału, który nie sprzyja rozwojowi patogenów. Wadą takiej balustrady może być jej stosunkowo duża waga, dlatego też stosowane są jedynie na solidnych schodach, które będą w stanie wytrzymać tak duże obciążenie.

Porady udzieliła firma Drekon, która specjalizuje się w produkcji balustrad.


Opublikowano

w

Tagi: