Zakup pierwszego mieszkania

Większość z nas wcześniej czy później staje przed dylematem zakupu nowego mieszkania. Nowe osiedla pojawiają się jak „grzyby po deszczu”, a developerzy przebijają się w pomysłach jak zachęcić nas do wyboru ich propozycji. Co jednak zrobić, aby nie podjąć pochopnie decyzji? Na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy kilka istotnych porad dla osób, które interesuje nowe budownictwo mieszkań w Krakowie.

kluczeWybór developera

Jeśli decyzja o zakupie nowego mieszkania została podjęta, pierwszym krokiem jaki powinieneś przedsięwziąć to wybór odpowiedniego developera. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie przede wszystkim wyszukanie opinii o tym, który najbardziej nas interesuje. Dzięki temu można szybko sprawdzić czy developer budowlany wywiązuje się prawidłowo z deklaracji jakie składa i oczywiście czy nie ma problemów finansowych. Bywa i tak, że na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze, jednak po kilku miesiącach, a czasem latach pojawiają się pierwsze poważne problemy. Warto więc – oczywiście w miarę możliwości, skonsultować się z osobami, które już zakupiły mieszkanie u danego developera.

Lokalizacja ponad wszystko

Następną istotną kwestią jest lokalizacja inwestycji – koniecznie sprawdź czy na pewno będzie Ci odpowiadała. Wybierz się tam o różnych porach dnia, aby zobaczyć jak wygląda sytuacja – chociażby które okno zostanie przywitane przez pierwsze promienie słońca. Warto się zorientować również o położeniu strategicznych miejsc, na przykład sklepu, przedszkola czy przychodni. Nowe osiedla często nie mają ich w swojej okolicy – zastanów się czy nie będzie Ci to przeszkadzać. Zorientuj się także jak wyglądają plany rozwojowego do tego osiedla – co powstanie w najbliższym czasie i w najbliższej okolicy. Nikt nie chciałby, aby widok z okna na las zamienił się na widok na drogę szybkiego ruchu lub dużą firmę.

Umowa

Jeśli już wybrałeś swoje ukochane miejsce do życia, czas na podpisanie umowy z developerem. Najlepiej przed podpisaniem spokojnie przeczytaj ją w domowym zaciszu – warto też dać komuś ją do przeczytania. Zwróć szczególną uwagę na takie kwestie jak:

  • Kary umowne.
  • Zapisy mówiące o tym, co się stanie w przypadku opóźnienia oddania mieszkania.
  • Jak będzie wyglądała ostateczna cena w momencie kiedy rzeczywisty metraż nie zgadza się z tym na umowie.

Kredyt na nowe mieszkanie

Mało kto może sobie pozwolić na zakup mieszkania bez zaciągania na nie kredytu. Opłaca się poświęcić trochę czasu, aby poszukać jak najlepszej oferty, gdyż możesz bardzo dużo zaoszczędzić. W takiej sytuacji warto poradzić się doradcy finansowego.

Pod uwagę weź również fakt, że jeśli bierzesz kredyt na mieszkanie, które jest jeszcze w budowie, to oprócz podstawowych parametrów kredytu będzie doliczone ubezpieczenie pomostowe. Składka będzie naliczana do każdej raty kredytu do momentu kiedy bank nie zostanie wpisany do księgi wieczystej. Może to trwać nawet do dwóch lat, a przez ten czas możesz płacić nawet o 20% większą ratę kredytu.

Źródło: http://www.mieszkania.inter-bud.pl/


Opublikowano

w