baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Jaki system alarmowy wybrać do domu

Jest wiele sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa naszego mienia w domu, przedsiębiorstwie czy firmie. Antywłamaniowe drzwi, zamki, monitoring, to tylko kilka rozwiązań. Również zwiększyć ochronę możemy wyposażając mieszkanie w odpowiedni system alarmowy, który skutecznie odstraszy potencjalnych niechcianych gości, a jednocześnie szybko nas o tym poinformuje.

Systemy alarmowe

Bezprzewodowy system jest rozwiązaniem, które nie wymaga dodatkowego okablowania, dzięki czemu nie jest konieczne kłucie w ścianach, mocowanie korytek czy wykonywanie odwiertów pomiędzy pomieszczeniami. Jak to działa? Każdy element łączy się z centralą drogą radiową wykorzystujący specjalną częstotliwość. Poszczególne urządzenia wyposażone są w odpowiedni akumulatorek zapewniający jego zasilanie. Rozwiązanie to najczęściej stosowane jest w przypadku, gdy montaż okablowania jest skomplikowany i wymaga ingerencji w wykończony dom. Urządzenia bezprzewodowe są nieco droższe, ale wybierając to rozwiązanie zaoszczędzimy dodatkowe koszty, które będą związane z montażem kabli. Warto wiedzieć, że system bezprzewodowy może zostać zakłócony, co zmniejsza jego skuteczność. Oczywiście na rynku pojawiają się coraz to nowsze zabezpieczenia, ale jak wiadomo wiąże się to ze znacznie większymi kosztami.

dsc_0161System tradycyjny czyli taki w którym wszystkie urządzenia podłączone są za pomocą kabli. Zarówno zasilanie jak i sygnał doprowadzony jest do centrali. Zaleca się aby taki system zaprojektować przed wykończeniem wnętrza, umieszczone przewody pod tynkiem nie są widoczne, co nie wpływa na wygląd wnętrza. Ponadto złodziej nie ma możliwości uszkodzenia przewodów, co gwarantuje poprawną łączność pomiędzy urządzeniami.

Na rynku jest kilka firm zajmujących się projektowaniem i montowaniem systemów alarmowych. Jedną z nich działającą na terenie całej Polski jest GeekNet. Zobacz pełną ofertę na stronie http://geeknet.pl/alarmy/ Zadaniem takiego alarmu jest ostrzeganie właściciela przed nieautoryzowanym wtargnięciem do mieszkania poprzez sygnał dźwiękowy oraz świetlny. W przypadku dodatkowego wyposażenia otrzymujemy informacje o włączeniu się systemu drogą elektroniczną.

W jakie elementy wyposażony jest dobry system alarmowy

Najważniejszym urządzeniem jest centrala, która komunikuje się ze wszystkimi pozostałymi urządzeniami. Zaleca się aby wybrać centralę odpowiednią do zapotrzebowania w przypadku, gdy chcemy podłączyć wiele dodatkowych urządzeń warto rozglądać się za produktem umożliwiającym rozbudowę centrali o dodatkowe wejścia / wyjścia. Przy wyborze warto też zwracać uwagę na funkcje jakimi dysponuje centrala, chodzi o możliwość podłączenia modułów m.in GSM, TCP/IP czy moduł umożliwiający podłączenie monitoringu. Prawidłowo skonfigurowana centrala odpowiednio zarządza takimi elementami jak czujki, detektory, syreny, sygnalizatory, manipulatory itd. W przypadku, gdy centrala wyposażona jest w moduł GSM, to przy każdym nieautoryzowanym uruchomieniu alarmu wysyłany jest SMS z informacjami, który z elementów wykrył ruch. W przypadku, gdy do centrali podłączony jest system monitoringu, otrzymujemy zdjęcie z kamer z chwili uruchomienia się alarmu, dzięki czemu możemy zobaczyć, co dzieje się w mieszkaniu czy na posesji. Warto rozważyć montaż monitoringu, co znacząco wzmocni ochronę. Sprawdź ofertę sytemu telewizji przemysłowej CCTV i IP klikając tutaj. Centrala posiada kilka ciekawych funkcji m.in pamięć zdarzeń (zawierającą wszystkie informacje dotyczące włączania i wyłączanie alarmu), samo kontrola urządzeń i informowanie o usterkach, możliwość konfigurowania za pomocą komputera.Czujki

Czujki

Jest to element, który po wykryciu ruchu wysyła sygnał do centrali, w przypadku gdy system jest uzbrojony uruchamia się alarm. Na rynku jest wiele rodzajów czujek, najczęściej stosuje się urządzenia pasywne typu PIR, które wykrywają ruch na podstawie detekcji promieniowania. Kolejnym typem jest czujka dualna typu PIR + MW, działa w taki sam sposób jak wcześniej opisywana czujka z tym, że dodatkowo wykrywa ruch za pośrednictwem mikrofal. Są to podstawowe rozwiązania, które stosuje się w mieszkaniach. Dodatkowymi możliwościami jest wyposażenie w czujki: gazu, przeciwpożarowe, zbicia szyby czy zalania.

Manipulator

manipulatorJest również ważnym elementem wyposażenia systemu alarmowego, który pozwala sterować całym systemem i z tego właśnie urządzenia będziemy korzystać przy codziennym uzbrajaniu i rozbrajaniu systemu. Najczęściej wyposażony jest w klawiaturę i ekran LCD.

Syrena i sygnalizator

Jest to element odpowiadający za sygnalizacje wtargnięcia. Głośna syrena o specyficznym dźwięku i migający sygnał dźwiękowy świetnie informuje o wtargnięciu i skutecznie odstrasza osoby próbujące dostać się do mieszkania.

zasilanieAwaryjne zasilanie

Wszystkie urządzenia jak wiadomo zasilane są energią elektryczną z centrali. Dlatego konieczne jest wyposażenie centrali w awaryjne zasilanie pozwalające na kilkugodzinne działanie systemu w przypadku braku zasilania z sieci elektrycznej.

Aplikacja na smartfona

Aktualne systemy alarmowe wyposażone są w funkcję umożliwiającą kontrolę za pomocą smartfona. Wystarczy zainstalować na telefonie kompatybilną aplikacje i skonfigurować. Pozwoli to na wykonywanie podstawowych operacji za pośrednictwem telefonów m.in uzbrajanie alarmu i rozbrajanie, a także zarządzenia podłączonymi dodatkowymi urządzeniami (np. bramą wjazdową, zraszaczem czy ogrzewaniem).

Warto dobrze się zastanowić przed wyborem odpowiedniego rozwiązania, dokładnie przeanalizować zalety i wady oraz realne zapotrzebowanie. Przełoży się to na wysokość kosztów związanych z montażem oraz zagwarantuje odpowiednie funkcjonowanie sprzętu w danym miejscu.