baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Co warto wiedzieć o betonowych schodach?

Co warto wiedzieć przed zakupem betonu na schody? Jak przebiega proces budowy betonowych schodów? Jak wykończyć takie schody? Jaki rodzaj betonu wybrać? Ile betonu potrzeba na wykonane schodów?
Jeśli ktoś zastanawia się nad wykonaniem betonowych schodów w swoim przyszłym domu, to warto zgłębić temat, by wybrać odpowiedni rodzaj betonu i sposób wykończenia oraz wiedzieć jak przebiega proces ich budowy. O tym wszystkim można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Co warto wiedzieć przed zakupem betonu na schody?

Przed zakupem betonu, który ma posłużyć do wykonania schodów należy zastanowić się na kilkoma dość istotnymi kwestiami, tj.:

  • jaki beton wybrać
    Przy wyborze konkretnego rodzaju betonu, należy kierować się trwałością, kosztem i oczekiwanym efektem wizualnym. Powszechny jest pogląd, że beton wyższej klasy wytrzymałości na ściskanie jest lepszy, choć nie jest to do końca prawdą. Do budowy elementów konstrukcyjnych domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się beton B20, B25 i B30. Warto jednak wiedzieć, że projektanci biorą pod uwagę tylko stabilność konstrukcyjną, a często nie zwracają uwagi na warunki środowiska użytkowania budynku. Oprócz wytrzymałości trzeba uwzględnić także klasę ekspozycji, czyli warunki użytkowania betonu. Dość powszechne stosowanie betonu B20 powoduje, że już po pierwszej zimie beton zaczyna się kruszyć. Lepszym rozwiązaniem jest użycie wytrzymalszego betonu odpornego na działanie niskich temperatur.
  • sposobem zagęszczenia betonu
    Warto wiedzieć, że źle zagęszczony beton, czyli taki, który zawiera pustki powietrzne i raki ma mniejszą wytrzymałość i trwałość. Zagęszczanie betonu to po prostu pozbycie się z niego nadmiaru powietrza. Proces ten odbywa się poprzez sztychowanie (płynny beton) lub użycie buław wibracyjnych. Jeśli takie zagęszczanie jest problematyczne, to wtedy warto zastanowić się nad zakupem betonu samozagęszczającego, którego nie trzeba zagęszczać.
  • czy będzie potrzebne gęste zbrojenie
    Należy zastanowić się także nad tym, czy będzie potrzebne tzw. gęste zbrojenie. Przy bardzo gęstym zbrojeniu pojawiają się trudności w prawidłowym układaniu betonu. Nieprawidłowe ułożenie powoduje zmniejszenie nośności konstrukcji i szybką korozję zbrojenia.
  • czy schody będą narażone na działanie czynników atmosferycznych
    Jeśli w planach jest budowa betonowych schodów zewnętrznych, to oznacza, że będą one narażone na działanie czynników atmosferycznych. Chodzi tu głównie o niskie temperatury i co za tym idzie środki służące do odladzania. W takiej sytuacji warto zastanowić się na kupnem betonu mrozoodpornego.

Budowa wewnętrznych schodów betonowych

Tak jak każdy proces, tak i budowa schodów betonowych ma swoje etapy. Najpierw montowany jest szalunek (deskowanie). Tu warto pamiętać o tym, że nawet nieduży błąd wystarczy, by schody były krzywe, dlatego należy robić to naprawdę starannie. Niestety przez nieuwagę bardzo często się to zdarza. Warto użyć zamiast desek płyt ze sklejek, gdyż w tym przypadku dużo łatwiej wykonać szalunek prawidłowo.
W przypadku gdy schody mają mieć dość nietypowy kształt geometryczny, wtedy warto wykonać szalunek na zamówienie. Wykonuje się poszczególne elementy, a potem montuje na miejscu. Oczywiście taki szalunek na zamówienie nie jest tani, ale czasem warto zainwestować w takie rozwiązanie.
Kolejnym krokiem jest ułożenie zbrojenia w szalunku. Następnie wypełnia się formę betonem. Najczęściej jest tak, że robi się to równocześnie z betonowaniem stropów. Ostatni krok to wykończenie schodów (drewnem, kamieniem czy płytkami ceramicznymi), który ma miejsce już po zakończeniu budowy.

Wykończenie schodów betonowych

Wykończenie schodów betonowych robi się po zakończeniu budowy razem z innymi elementami wykończenia wnętrza. Sposób wykończenia zależy oczywiście w dużej mierze od gustu inwestora i charakteru wnętrza. Schody można wykończyć na kilka sposobów, tj.:

  • drewnem
    Jest to najpopularniejszy materiał do wykończenia schodów z racji tego, że drewniane schody dobrze prezentują się w wielu wnętrzach. Wszystkie elementy takie jak stopnie, cokoły, podstopnice zamawia się na wymiar u stolarza. Elementy są mocowane za pomocą kleju. Po zamontowaniu schody takie są lakierowane albo olejowane. Lakier jest trwalszy, a olejowane trzeba co jakiś czas powtarzać.
  • płytkami ceramicznymi
    Dość często do wykończenia schodów betonowych stosuje się płytki. Zaletą tego typu wykończenia jest łatwe utrzymanie w czystości. Należy pamiętać, by wybierać płytki podłogowe gresowe, które są odporne na uszkodzenia oraz nie tak śliskie jak te szkliwione. Większość dostępnych w sklepach płytek stopnicowych ma wyprofilowane krawędzie antypoślizgowe.
  • kamieniem
    Schody betonowe można także wykończyć kamieniem. Nadają one wnętrzu bardziej surowy wygląd. Ten rodzaj wykończenia jest dostępny w formie płytek lub dużych płyt. Zastosowanie tych drugich daje lepszy efekt, gdyż wyglądem są zbliżone do naturalnego kamienia. Do przyklejenia oraz fugowania kamiennych płyt używa się specjalnych zapraw do kamienia.

Schody betonowe można również wykończyć już na etapie betonowania za pomocą odpowiednio dobranego produktu betonowego, dzięki czemu nadamy schodom odpowiedni kolor, fakturę oraz charakter.

Jaki beton na schody?

Podczas wyboru rodzaju betonu trzeba brać pod uwagę miejsce jego zastosowania, czyli inny rodzaj będzie odpowiedni na posadzkę, inny na schody czy fundamenty. Rodzaj betonu musi być dobrany do jego zastosowania. Beton różni się składem, proporcjami składników oraz wytrzymałością. Niezależnie od rodzaju betonu ważne, by zawsze wybierać ten najwyższej jakości.
Do wykonania betonowych schodów wewnętrznych stosuje się taki sam rodzaj betonu jak przy budowie stropów, a to dlatego, że te elementy konstrukcyjne pracują w porównywalnych warunkach. Co więcej, zazwyczaj buduje się je podczas tego samego betonowania.
Jeśli chodzi o schody zewnętrzne, to używa się betonu mrozoodpornego z uwagi na konieczność zabezpieczenia przed niskimi temperaturami i środkami odladzającymi.
Wybierając konkretny rodzaj betonu do budowy schodów, trzeba brać pod uwagę m.in.: gęstość zbrojenia, czynniki korozyjne i konsystencję.

Ile betonu potrzeba na schody?

Przy zakupie betonu trzeba wiedzieć ile go zamówić. Beton dostarcza się w metrach sześciennych – aby określić ile go potrzeba na dany element konstrukcyjny, należy wiedzieć jaki rozmiar ma bryła, która ma być betonowana. Ważne! Wszystkie wymiary muszą być podane w tych samych jednostkach. Właściwie obliczona ilość potrzebnego betonu pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów. Jednak wcale nie trzeba samemu obliczać ile betonu wykorzystamy na budowie. Można skorzystać z kalkulatora objętości betonu, który daje możliwość oszacowania ilości betonu potrzebnego do wykonania schodów i innych elementów konstrukcyjnych tak jak stropy czy fundamenty.
Kalkulator dostępny jest po linkiem: http://betonnadom.pl/zanim-kupisz/kalkulator-objetosci-betonu-betonu-fundament-strop-schody.
Najważniejsze przy wyborze i zakupie odpowiedniego betonu jest to, by pamiętać nie tylko o wytrzymałości, ale także aby brać pod uwagę warunki pracy betonowej konstrukcji, czyli klasę ekspozycji. W razie wątpliwości i pytań warto zasięgnąć porady eksperta, by wybrać beton najwyższej jakości i jednocześnie nie ponieść niepotrzebnych kosztów.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w

Tagi: