Charakterystyka żarówek halogenowych

Żarówka halogenowa (zwana fachowo lampą) to jeden z najpopularniejszych rodzajów elektrycznego źródła światła, widywanego na co dzień w gospodarstwach domowych. Sekretem działania halogenu jest praktyczne wykorzystanie żarnika wolframowego oraz halogenków metali – związków chemicznych, umieszczonych w bańce żarówki (fluor, brom, jod). Dzięki nim, żarówka halogenowa cechuje się większą żywotnością i efektywnością działania, niż jej tradycyjny odpowiednik.

charakterystyka zarowekZalety żarówek halogenowych

Jedną z podstawowych zalet żarówek halogenowych jest wydajność ich użytkowania. Typowy halogen świeci stałą ilością światła przez cały okres eksploatacji, podczas gdy klasyczna żarówka traci z upływem czasu aż 30% jasności. O przewadze wydajnościowej żarówek halogenowych decyduje tzw. regeneracyjny cykl halogenowy, który zapobiega zaciemnianiu bańki. Żarówka jest w stanie świecić nawet przez 2000 godzin (dwa razy dłużej, niż tradycyjna), przy jednoczesnym mniejszym zapotrzebowaniu na moc, a tym samym niższym poborze energii elektrycznej (nawet o 30%).

Konstrukcja żarówek

Typowa żarówka halogenowa jest zaopatrzona w gwint, który umożliwia jej bezproblemową wymianę. W sprzedaży znajdziemy halogeny o różnym kształcie i budowie. Do wyboru mamy produkty z reflektorem (odbłyśnikiem w formie ,,miniklosza”) bądź reflektora pozbawione (w przypadku osadzenia w gotowej oprawie, np. lampce biurkowej).

Standardowy halogen jest dostosowany do zasilania napięciem sieciowym 230 V, choć znajdziemy też modele działające z obniżonym napięciem 12 V. Ich obsługa wymaga transformatora, instalowanego w urządzeniu oświetleniowym – objaśnia ekspert sklepu z artykułami elektrycznymi elektryk.pl.

Sposoby zastosowania

Halogeny to typowe źródła światła wykorzystywane w oświetleniu ogólnym pomieszczeń domowych. Są przyjazne dla wzroku i pozwalają na równomierne tworzenie akcentów świetlnych wnętrz. Z uwagi na specyfikę światła halogenowego (jest bielsze od tradycyjnego), znajduje ono zastosowanie także przy oświetlaniu punktowym, nadając poszczególnym miejscom efektu większego nasycenia kolorów.

Żarówki halogenowe oraz innego typu znajdziesz w hurtowni elektrycznej Domus.

Artykuł sponsorowany